În perioada 10 - 16 octombrie a.c., poliţiştii Biroului Transporturi Maramureş au organizat o acţiune în staţiile de cale ferată, zonele adiacente acestora şi în trenurile de călători.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/34-trenuri-de-calatori-controlate-si-sanctiuni-in-valoare-de-3000-de-lei-aplicate-de-politistii-biroului-transporturi-maramures.jpg&w=800&h=480&q=60)
Acţiunea a urmărit prevenirea evenimentelor care ar putea tulbura ordinea şi liniştea publică, precum şi a faptelor prin care se lezează avutul public şi privat, viaţa şi integritatea corporală a persoanelor.
Poliţiştii au desfăşurat activităţi de patrulare în 34 trenuri, au verificat trei sisteme de pază şi tot atâtea locuri de păstrare şi manipulare a valorilor monetare. Ei au identificat 11 persoane care călătoreau fraudulos şi 6 persoane care apelau la mila publicului.
Pentru abaterile constatate, poliţiştii au aplicat sancţiuni contravenţionale în valoare de 3000 de lei.