PROGRAMUL FESTIVALULUI:

Vineri, 13 septembrie 2013

Ora 10.00 - Deschiderea Târgului tradiţional al Mierii de Albine. Târgul Meşterilor Meşteşugari - platoul Cinema Mara

Ora 12.00 - 15.30 Sesiunea de comunicări ştiinţifice Transilvania la cumpăna secolelor XVII - XVIII - Sala Transist a Primăriei

Ora 15.30 Deschiderea oficială a Festivalului Antic şi Medieval „Aeternus Maramorosiensis" Ediţia a III-a Pintea Viteazul- haiducul Maramureşului (Sala Transist a Primăriei)

Ora 13.00 - 15.00 Reglaje fine

Ora 16.00 Parada trupelor de reenactori invitate la festival, deschisă de către Cimpoierii din Transilvania

Ora 16.30 - 20.00 Scena - reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică
• 16.30 - 17.00 Virtus Antiqua (Cluj-Napoca)
• 17.05 - 17.40 Ţinutele Istoriei (Alba Iulia)
• 17.45 - 18.15 Lupii din Pustă (Oradea)
• 18.20 - 19.00 Ordinul Dragonului (Cluj-Napoca)
• 19.00 - 19.30 Ezűstsólyóm/ Silfr Haukr (Oradea)
• 19.30 - 19.55 Ordinul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei (Braşov)

Ora 20.00 - 23.30 Scena - concerte
• 20.00 - 20.20 Let´s dance - dansuri de epocă (Sighetu Marmaţiei)
• 20.25 - 20.45 Ansamblul Wekant (Banatsko Novo Selo, Serbia)
• 20.50 - 21.20 Huniadi Cantores (Hunedoara)
• 21.25 - 21.45 Basement (Sighetu Marmaţiei)
• 21.45 - 22.15 Jokers (Braşov)
• 22.20 - 23.40 Ad-Hoc (Oradea) - Dezmăţ, licori şi muzici medievale

Ora 23.40 - 24.00 Spectacol pirotehnic: Hypnosis - Industrial Opera

Sâmbătă, 14 septembrie 2013

Ora 12.00 Vernisajul expoziţiei: Arme albe şi de foc din timpul lui Pintea Viteazul în colecţiile Muzeului Maramureşului - Muzeul Maramureşului Secţia de Istorie şi Arheologie

Ora 12.00 - 15.00 Reglaje fine

Ora 15.00 - 18.30 Scena - reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică
• 15.00- 15.40 Virtus Antiqua (Cluj-Napoca)
• 15.45 - 16.10 Ţinutele Istoriei (Alba Iulia)
• 16.15 - 16.45 Lupii din Pustă (Oradea)
• 16.50 - 17.20 Ordinul Dragonului (Cluj-Napoca)
• 17.25 - 17.55 Ezűstsólyóm/ Silfr Haukr (Oradea)
• 18.00 - 18.30 Ordinul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei (Braşov)

Ora 17.00 - 18.00 Concert de muzică clasică: prof. Szekely Ioan (clarinet) şi Boţac Cadmiel (pian) - Sala „George Enescu" Sighetu Marmaţiei

Ora 18.30 - 23.30 Scena - concerte
• 18.30 - 18.55 Mini Maxi Dance (Sighetu Marmaţiei)
• 19.00 - 19.30 Cimpoierii din Transilvania (Hunedoara)
• 19.35 - 20.00 Ansamblul Wekant (Banatsko Novo Selo, Serbia)
• 20.05 - 20.30 Nameless (Sighetu Marmaţiei)
• 20.30 - 21.30 The Remakers (Cluj-Napoca)
• 21.30 - 22.30 Bloodprint (Cluj-Napoca)
• 22.30 - 23.30 Bere Gratis

Ora 23.30 - 24.00 Spectacol pirotehnic: Hypnosis (Braşov) - Notre-Dame

Duminică, 15 septembrie 2013

Ora 13.00 - 15.00 Reglaje fine

Ora 15.30 - 18.00 Scena - reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică
• 15.30 - 16.00 Garda Romană de la Apulum (Alba Iulia)
• 16.00 - 16.30 Ordinul Dragonului (Cluj Napoca)
• 16.30 - 17.00 Ezűstsólyóm/ Silfr Haukr (Oradea)
• 17.00 - 17.30 Cavalerii Cetăţilor Bârsei (Braşov)
• 17.40 - 18.00 Reconstituire istorică - Interogatoriul lui Pintea Viteazul

Ora 18.00 - 23.30 Scena - concerte
• 18.00 - 18.45 Huniadi Cantores (Hunedoara)
• 18.45 - 19.25 Cimpoierii din Transilvania
• 19.30 - 20.10 Hybrid Symphony (Sighetu Marmaţiei)
• 20.15 - 21.10 Fragil Vida (Massa Finalese, Italia)
• 21.15 - 22.25 Byron (Bucureşti)
• 22.30 - 23.30 Direcţia 5

Ora 23.30 Foc de artificii

Citește și

loading...