Știri Sighet247.ro: Astra Giurgiu a câștigat Cupa României, după ce a învins Steaua cu 4-2

Astra Giurgiu a cucerit prima sa Cupă a României la fotbal, după ce a învins Steaua București cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, vineri seara, pe Arena Națională din Capitală. După 120 de minute scorul era egal, 0-0.

Astra Giurgiu a câștigat Cupa României, după ce a învins Steaua cu 4-2 Laban, Junior Morais, Budescu și Yazalde au adus victoria giurgiuvenilor și totodată primul trofeu din istoria Astrei. Steaua, pentru care au marcat doar Keșeru și Szukala, a ratat eventul, pe care l-a reușit ultima oară în 1997.

Prima repriză a fost una modestă, cele două echipe evitând să riște prea mult. Ocaziile de gol au fost destul de puține și nu mari. Un moment care a încins spiritele s-a consumat în minutul 6, când Budescu trebuia să execute un corner, a pus piciorul pe minge, după care a părăsit zona. Popa a întrebat arbitrul asistent dacă poate juca balonul, acesta i-a făcut semn să stea, după care Yoda a preluat mingea a driblat și a șutat în plasa laterală.

Astra a avut o situație notabilă în min. 23, când Bukari a fost aproape să reia centrarea lui Laban.

Steaua a revenit în joc după o perioadă mai bună a Astrei, iar șutul lui Tănase a fost reținut de Lung (26).

Giurgiuvenii au fost periculoși în min. 40, după un corner bătut de Budescu, dar Găman a șters balonul în careul stelist.

Până la pauză, Astra a mai avut un șut, expediat de Yahaya (42) și prins de Tătărușanu, dar și Szukala a tras pe lângă poarta lui Lung (45+1).

În debutul reprizei secunde (53) situația s-a schimbat după ce Sânmărtean a fost eliminat de Hațegan pentru o intrare dură la Budescu, decizie luată de arbitru după o ezitare de câteva secunde. Din acest moment, Astra a fost cea care a avut controlul jocului, iar Steaua a acționat doar pe contre. Tătărușanu a avut o intervenție în doi timpi la mingea expediată din careu de Yoda (67). Portarul Stelei a fost la post și la șutul lui Bukari (70). Alibec are cea mai mare ocazie a Astrei, dar șutul său a fost respins în corner de Tătărușanu (76).

Steaua putea tranșa soarta finalei, dar Keșeru a trimis puțin pe lângă poartă din lovitură liberă de la peste 30 de metri (85).

Meciul a ajuns în prelungiri, unde steliștii au ratat prima ocazie, prin Keșeru, Lung respingând de la colțul scurt (92). Apoi a fost rândul lui Tătărușanu să se remarce și să respingă de sub transversală șutul lui Budescu (94). Astra a rămas și ea în zece, după o intrare tare a lui Alibec la Varela (97). Steaua a avut o nouă ocazie în min. 105, dar Lung a salvat de la colțul scurt în fața lui Piovaccari. Până la finalul prelungirilor a mai fost un șut al lui Chipciu (116).

La loviturile de departajare, Varela și Pintilii au ratat pentru Steaua, iar Cristescu de la Astra, dar Laban, Junior Morais, Budescu și Yazalde au marcat pentru echipa lui Daniel Isăilă, în timp ce pentru Steaua au înscris Keșeru și Szukala.

Lovitura de start a fost dată de fostul internațional Miodrag Belodedici, care a împlinit săptămâna aceasta vârsta de 50 de ani.

Steaua are cele mai multe Cupe ale României câștigate, 21, urmată de Rapid și Dinamo, cu câte 13 trofee. Astra

FOTO & VIDEO - 111 persoane intenţionau să iasă ilegal din România, ascunse în interiorul unui automarfar
Ziua Bunei Vecinătăți reunește la Apșa de Jos reprezentanți din Transcarpatia, Maramureș și Satu Mare
Rusia: Gruparea Stat Islamic revendică atacul asupra unui sediu al FSB
METEO - Cum va fi vremea în Maramureş în weekendul 22-23 aprilie
STUDIU - Mâncarea sărată nu provoacă sete, ci ... foame
RADARE – Amplasarea aparatelor radar pentru sâmbătă, 22 aprilie
Prognoza METEO pentru lunile mai - iulie. Ce vine după iarna din aprilie
FOTO & VIDEO - Urmărire în trafic pentru reținerea unui autoturism încărcat cu țigări de contrabandă