După 0-0 în tur, Steaua a plătit prețul faptului că a jucat mai bine de o repriză în inferioritate numerică.
Gabriel Enache a marcat primul său gol pentru Steaua în min. 17, după o pasă excelentă a lui Nicușor Stanciu. Fostul jucător al Astrei i-a dedicat reușita coechipierului său Muniru Sulley, care a fost operat miercuri. Chipciu a ratat șansa desprinderii, șutând în portarul Cerniauskas (27).

Camerunezul Ekeng a avut o bună oportunitate pentru Dinamo (39), dar s-a dezechilibrat în careu.

Steaua a rămas în zece oameni din minutul 43, când a fost eliminat Alexandru Bourceanu, pentru o intervenție dură asupra lui Harlem Gnohere.

La pauză, Steaua a rămas și fără antrenorul Reghecampf, trimis în tribune imediat după sfârșitul primei reprize pentru proteste la adresa arbitrului Cristian Balaj.

Dinamo a reușit egalarea prin Patrick Ekeng (51), cu un șut senzațional de la circa 25 de metri, dar un minut mai târziu Alex Chipciu a marcat al doilea gol al Stelei, după o acțiune a lui Adrian Popa, abia intrat pe teren.
Echipa lui Mircea Rednic a masat-o pe Steaua în propria jumătate și a pus presiune pe poarta lui Cojocaru, dar ocaziile clare au întârziat să apară. La un corner executat de Palic, Marc a trimis mingea în bară, Essombe a tras la poartă, Cojocaru a respins, iar fundașul Ante Puljic a fost pe fază și a trimis mingea în plasă (75), marcând un gol cât o calificare.

Până la final, Steaua s-a zbătut să găsească golul victoriei și al calificării, dar nu a reușit să creeze pericol la poarta lui Cerniauskas.

Steaua rămâne fără victorie în fața lui Dinamo în acest sezon, care s-a impus în campionat cu 3-1 (sezonul regulat), în Șoseaua Ștefan cel Mare, restul partidelor închindu-se la egalitate: 0-0 la Steaua (sezonul regulat), 1-1 și 1-1 în play-off, 0-0 și 2-2 în Cupa României.

Finala va avea loc pe 10 mai, pe Arena Națională, cealaltă finalistă urmând să fie desemnată joi, dintre CFR Cluj și ASA Târgu Mureș (0-0 în tur).

Steaua București — Dinamo București 2-2 (1-0)

Au marcat: Gabriel Enache (17), Alex Chipciu (52), respectiv Patrick Ekeng (51), Ante Puljic (75).
București, Arena Națională: 21.500 spectatori
Cupa României, semifinale — retur
În tur: 0-0

Au evoluat echipele:
Steaua: 12. Valentin Cojocaru — 44. Gabriel Enache, 30. Gabriel Tamaș, 33. Fernando Varela (căpitan), 15. Marko Momcilovic — 55. Alexandru Bourceanu, 14. Houssine Kharja — 7. Alexandru Chipciu, 10. Nicolae Stanciu (77. Adrian Popa, 52), 5. Jugurtha Hamroun (25. Gregory Tade, 66) — 9. Ciprian Marica (8. Lucian Filip, 46). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.
Rezerve neutilizate: 1. Florin Niță — 13. Alin Toșca, 18. Timo Gebhart, 20. Thaer Bawab.

Dinamo: 1. Vytautas Cerniauskas — 44. Sergiu Hanca (18. Marcel Essombe, 72), 73. Andrei Marc, 6. Ante Puljic, 7. Steliano Filip (92. Laurențiu Corbu, 12) — 14. Patrick Ekeng, 17. Miha Mevlja — 9. Dorin Rotariu (căpitan), 20. Antun Palic, 93. Valentin Lazăr (22. Romario Kortzorg, 57) — 10. Eddy Harlem Gnohere. Antrenor: Mircea Rednic.
Rezerve neutilizate: 41. Vlad Muțiu — 5. Ionuț Nedelcearu, 21. Kaj Bartalsstovu, 24. Valentin Costache.

Arbitru: Cristian Pavel Balaj (Baia Mare); arbitri asistenți: Vasile Marinescu (București), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitri asistenți adiționali: Radu Petrescu (București), Adrian Viorel Cojocaru (Galați); Arbitru de rezervă: Dragoș Mihai Iliescu (Craiova)

Observatori: Alexandru Deaconu (București) — CCA, Aurel Ionescu (București) — FRF

Cartonașe galbene: Bourceanu (42), Chipciu (90+4).

Cartonaș roșu: Bourceanu (43).

Preluare: AgerPres.ro