Handbalistii de la Universitatea Craiova au pierdut, scor 31-29, partida disputata sâmbata, in deplasare, in compania formatiei Academia de Handbal Minaur Baia Mare. Baietii pregatiti de Costin Dumitrescu si Catalin Popescu au condus la pauza cu scorul de 17-16, iar in partea a doua a jocului s-au desprins si la 3 goluri pe tabela de marcaj (24-21, min 42). Finalul a apartinut gazdelor, echipa condusa de pe margine de Florin Mironescu reusind sa preia controlul, sa egaleze si apoi sa câstige, obtinând cele trei puncte puse in joc.

AH Minaur Baia Mare - CSU Craiova: 31-29 (16-17)

AH Minaur: Balint, Niculai - Bosca 7, Pomian 7, Makaria 4, Dobra 4, Lenghel 4, Barbus 4, Dedea 1.

Craiova: Lupitu, Gheorghita - Luntraru 9, Ianasi 5, Gusatu 4, Mitran 3, Ion 3, Ciorogaru 2, Paun 1, Iovanescu 1, Manescu 1.

CS Minaur a câstigat meciul de la Cluj-Napoca, chiar daca Universitatea a inceput mai bine meciul, conducând in prima parte a reprizei cu 3-1, 5-3 si 6-4. Echipa noastra a revenit, marcând 4 goluri consecutive: 8-6 (22). Echilibrul s-a pastrat pâna la pauza, intrându-se la cabine cu scorul de 13-14. Imediat dupa reluare, CS Minaur s-a distantat la 17-13, aceasta diferenta pastrându-se pâna spre finalul partidei, când jucatorii antrenati de Raul Fotonea au marcat sase goluri consecutive de la 20-24 si s-au impus cu 20-30.

Masculin. Etapa 15

Universitatea Cluj-Napoca - CS Minaur Baia Mare: 20-30
HC Sibiu - ACS Avram Iancu Arad (sâmbata)
AH Minaur Baia Mare - Universitatea Craiova: 31-29
CSU Constantin Brâncusi Târgu Jiu - CNE Sighisoara (sâmbata, 12.00). Arbitri: L. Cruceru - F. Radulescu (Drobeta Turnu Severin)
CSU CNOT Brasov - CSM Oradea (sâmbata, 16.00). Arbitri: M. Pirvu (Bucuresti) - M. Potirniche (Buzau)