Au marcat: Stancu 18` - pen. / Mehemdi 57`

Elevii lui Anghel Iordănescu au început foarte bine, iar în minutul 18, Alex Chipciu a fost faultat în careu de Lichsteiner, iar arbitrul a dictat penalty.

Bogdan Stancu a marcat fără emoţii, la fel ca în meciul cu Franţa, şi a adus România în avantaj. Până la pauză, elveţienii au avut ocazii, dar scorul nu s-a schimbat.

După pauză, Elveţia a pus presiune mai mare pe România, iar în minutul 57, după o ezitare a apărării României, Mehmedi a marcat cu un şut violent, de la 7 metri.

Până la finalul meciului, România nu a mai putut pune presiune şi nu a mai avut ocazii. În schimb, elveţienii au avut mai multe şanse de a marca, dar nu le-au fructificat.

După acest egal, România este pe locul 3, cu un 1 punct, iar Elveţia este pe primul loc, cu 4 puncte.

Următorul meci al României va fi cu Albania, pe 19 iunie, de la ora 22:00. Meciul se va juca la Lyon şi va fi în direct pe ProTV, DolceSport şi liveTEXT PE GSP.RO.

Preluare: gsp.ro