Barcelona a reușit o victorie importantă, prin golurile marcate de Andres Iniesta (7) și Lionel Messi (42, 65 — penalty, 84 — penalty), respectiv Karim Benzema (20, 24), Cristiano Ronaldo (55 — penalty), însă acest rezultat o ajută mai mult pe Atletico Madrid, care a devenit noul lider.

Barca a început excelent derby-ul și a deschis scorul în minutul 7, când Messi l-a angajat pe Iniesta, iar acesta l-a învins pe Diego Lopez. Real a replicat prin Benzema, găsit în careu de Di Maria, dar francezul a trimis peste poartă. Messi, lansat de Fabregas, a scăpat spre poartă, dar a trimis alături (15), ratând șansa desprinderii. Catalanii au continuat momentele bune și Neymar a tras slab, în Marcelo, aflat pe gazon (19).

Real a preluat apoi controlul jocului și a reușit să întoarcă scorul în doar patru minute, prin „dubla” lui Benzema, de fiecare dată fiind servit de argentinianul Di Maria (20, 24). Vârful francez a fost aproape și de golul trei, dar mai întâi Pique a respins de pe linia porții (26), iar în prelungirile primei reprize a trimis alături de poartă cu capul (45+1). Cele două echipe au intrat la egalitate la vestiare, după ce Messi a înscris pentru oaspeți la capătul unei faze la care a mai contribuit și Neymar (42).

În debutul reprizei secunde, Real a primit un penalty, în urma unei erori de arbitraj, după ce Dani Alves l-a faultat pe Ronaldo în afara careului. Portughezul a transformat lovitura de pedeapsă și și-a adus echipa în avantaj (55).

După ce Valdes l-a blocat pe galezul Bale (58), și Barca a primit un penalty, Neymar fiind agățat în careu de Sergio Ramos, care a fost eliminat. Messi a transformat lovitura și a egalat: 3-3 (65).

În superioritate numerică, Barca a preluat controlul jocului și a căutat golul victoriei. Dani Alves a fost aproape în min. 74, când a luat la țintă bara, cu un șut din afara careului. Barcelona a marcat golul victoriei în minutul 84, prin Messi, dintr-un nou penalty, în urma unui fault comis de Xabi Alonso la Iniesta.

Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator din „El Clasico”, având acum 21 de goluri marcate, față de 18 câte avea Alfredo Di Stefano (Real).

Atletico Madrid este noul lider, cu 70 puncte, urmată de Real Madrid, 70 p, și Barcelona, 69 p, etc.

Real Madrid — FC Barcelona 3-4 (2-2)

Au marcat: Karim Benzema (20, 24), Cristiano Ronaldo (55 — penalty), respectiv Andres Iniesta (7), Lionel Messi (42, 65 — penalty, 84 — penalty).

Au evoluat echipele:

Real: Diego Lopez — Daniel Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Marcelo — Luka Modric (Alvaro Morata, 90), Xabi Alonso, Angel Di Maria (Isco, 85) — Gareth Bale, Karim Benzema (Raphaël Varane, 66), Cristiano Ronaldo. Antrenor: Carlo Ancelotti.

Barcelona: Victor Valdes — Daniel Alves, Gerard Piqué, Javier Mascherano, Jordi Alba — Xavi Hernandez, Sergio Busquets, Cesc Fabregas (Alexis Sanchez, 78) — Neymar (Pedro, 69), Lionel Messi, Andrés Iniesta. Antrenor: Gerardo Martino.

Arbitru: Alberto Undiano Mallenco

Cartonașe galbene: Angel Di Maria (35), Fabregas (43), Pepe (43), Busquets (66), Xabi Alonso (84), Ronaldo (86), Modric (88).

Cartonaș roșu: Sergio Ramos (63).

Preluare: AgerPres