Aflarea in treaba ca metoda de lucru la români. E consacrata metoda. Si nici macar nu trebuie sa ne aruncam pe morenarii in negru, singurul cuplu din tara pe care nu pot sa-l suport si despre care am auzit atât de multe lucruri incât as putea scrie lejer un volum de poezii (de jale – mai ales pentru cei care au povestit). Nu ne-am pierdut meciul, asta e clar, l-am pierdut „pe competenta proprie”.

Am condus 1-0 si 2-1, dar Steaua a marcat apoi de cinci ori: 2-6 (9) pe fondul unor gafe multiple in atac si a unui pozitional previzibil. Exagerat de previzibil. S-a ajuns la 3-8 (15) si 6-11 (20) si parea ca nimic nu se mai poate intâmpla, mai ales ca Stanescu s-a dexscurcat foarte bine in poarta. Se joaca destul de slab, cu multe greseli, Bucataru si Stanescu continua duelul, iar Halca sparge monotonia si face 7-11 (24). Alte trei minute trec pâna la un nou gol, marcat tot de baimareni, prin Popescu, acelasi jucator reusind sa aduca scorul la 9-11 (28). Aslanian si Ragot (7 m in ultima secunda) inscriu fiecare pentru echipele lor si la pauza a fost 10-12.

Partea a doua incepe cu o multime de ratari de ambele parti, iar diferenta se pastraza: 12-14 (35). Bucataru prinde un 7m la Vujin, iar Cabut inscrie pentru 13-14 (38). Urmeaza doua ratari de pe extrema, un gol al lui Johannson, apoi Muresan scapa o minge in aut. Florea rateaza un 7m, apoi Ragot inscrie din 7m: 114-15 (42). Iar vin minute intregi cu gafe de ambele parti si, in sfârsit, egal la 15, dupa golul marcat de Sabou (46.38). Popescu este eliminat, apoi Steaua se duce la 16-18 (49.52). Steaua nu se descurca mai deloc cu Stavorsitu la timona, inscriem de trei ori la rând, iar bolta lui Câmpan ridica tribunele in picioare: 19-18 (54.40). Mai mult, Vujin paseaza in aut, avem mingea si posibilitatea de a ne desprinde, dar Ragot alege sa arunce din extrema dreapta, cu bratul drept, din unghi imposibil. Contraatac si Kostadinovic egaleaza. Apoi, Popescu ii paseaza in picioare lui Cristescu, contraatac si Kostdinovic puncteaza din nou: 19-20 (56.48). Urmeaza o fortare a lui Cabut (sters de tot in acest meci) si golul lui Vegar. Mai sunt doua minute jumatate, se cere time-out si ajungem in ofensiva fara Ragot, singurul care mai arunca de afara. Se joaca degeaba pâna la final si Steaua pleaca acasa cu 3 puncte. Un meci care ne-a intristat. Se putea obtine mult mai mult, mai ales ca munca a fost. A decis neinspiratia unor jucatori, a antrenorului si inspiratia altora. Precis o sa vina sa-mi spuna cineva ca de aia este frumos handbalul.

CS Minaur Baia Mare – Steaua Bucuresti: 19-21 (10-12)
Sala Polivalenta „Lascar Pana”; cca 1.700 spectatori

Au arbitrat: Robert Harabagiu si Silviu Stanescu (Moreni). Obs. Ioan Râpa (Timisoara)

Aruncari de la 7m: 6-4 (transformate: 4-2; au ratat: Sabou / Vujic, Florea)

Minute de eliminare: 4-2

Minaur: R. Pop (11 interventii, a aparat un 7m), R. Pop (4) – Ragot 8/12 (4 din 7m), Cristescu 2/2, Halca 2/3, Sabou 2/4 (unul din 7m), Popescu 2/6, Câmpan 1/1, Marta 1/2, Cabut 1/4, Nagy, Lazic 0/2, Muresan 0/2, Y. Pop, Busecan. Antrenori: Raul Fotonea si Razvan Pop

Steaua: Stanescu (12 interventii, a aparat un 7m, a marcat un gol), Molsen – Kostadinovic 7/8, Vegar 3/3, Aslanian 3/6, Florea 2/4 (unul din 7m), Rosu 2/5, Vujic 2/5 (unul din 7m), Johannson 1/3, Rapciuga, Dascalu, Stavrositu 0/2, Becheru, Georgescu 0/2, Ungureanu 0/1, Bizau 0/1. Antrenori: Ovidiu Mihaila si Stefan Laufceac

Preluare: InfoMM