Pentru o mai bună imagine, am solicitat și părerea team-managerului Daniel Kotecz, care ne-a precizat: “Am greșit și noi, dar am avut și un arbitraj care a avantajat gazdele. Puteam obține mai mult cu un arbitraj corect”.

Prima parte a fost extrem de echilibrată, au echipele trecând rând pe rând în avantaj. Minaur a condus cu 2-3 (10) și 3-5 (15), iar cu nouă minute înainte de final conducea 5-7. Gazdele au marcat de trei ori la rând, apoi s-au distanțat la 10-8 (26). Ne apărăm foarte bine ultimele cinci minute, ba chiar înscriem de trei ori și se intră la cabine cu 10-11.

Începem excelent partea a doua și reușim să ne desprindem la trei goluri: 10-13 (32) și 11-14 (34). Urmează o perioadă slabă de 8 minute, timp în care ratăm cinci atacuri, dar jucăm și șase minute în inferioritate numerică. Slatina înscrie de șase ori la rând: 17-14 (42). Gazdele se duc mai apoi la patru goluri: 21-17 (48). Încercăm să revenim în joc, iar de la 22-19 (52), gazdele mai înscriu o singură dată, iar Minaur de trei ori. Din păcate, n-a ajuns nici măcar pentru un rezultat de egalitate.