Norvegia este singura echipă creditată cu șanse la intrarea în careul de ași la debutul competiției, Olanda și Polonia sunt veritabile surprize, în timp ce România pare a fi altă echipă decât cea care a evoluat în faza grupelor și era învinsă de Spania, Norvegia și Rusia.

Olanda a dispus în sferturi de Franța, cu scorul de 28-25, la Kolding, la capătul unui meci pe care l-a dominat și în care „Les Bleues” doar de trei ori (1-0, 8-7, 10-9). Portărița olandeză Tess Wester a avut o evoluție excelentă (21 de mingi salvate, procentaj 48%), completată de prestația reușită în atac de Estavana Polman (10 goluri).

Alison Pineau (8 goluri), de la HCM Baia Mare, a fost cea mai bună de la franțuzoaice.

Echipa Poloniei, antrenată de danezul Kim Rasmussen (CSM București), a produs cea mai mare surpriză a acestei faze, învingând solida echipă a Rusiei cu scorul de 21-20. În ultimele cinci minute de joc s-au marcat doar două goluri, ambele fiind reușite de poloneze (Kobylinska).

Polonia a condus cu 4-1, 6-4, 10-7, iar la pauză avea 11-9. Rusia a egalat, 11-11 (33), dar au urmat trei goluri la rând ale polonezelor, pentru 14-11 (36). La 15-12, Rusia a reușit o serie remarcabilă de cinci goluri și a întors rezultatul, 17-15 (44). Polonia a egalat, 17-17 (48), a stat aproape și pe final a dat lovitura.

Kobylinska (6 goluri) și Kudlacz-Gloc (5) au fost cele mai bune de la învingătoare, alături de portarul Anna Wysokinska (10 intervenții). De partea cealaltă, Viahereva (5), Kuznețova și Akopian (ambele câte 4 goluri) s-au evidențiat din echipa lui Evgheni Trefilov.

Într-o reeditare a finalei de la JO 2012 (câștigată de Norvegia) și EURO 2012 (Muntenegru), Norvegia a învins la limită Muntenegru în sferturi, cu 26-25 (13-11). Muntenegru a început mai bine meciul și a condus cu 3-1, 5-3, 7-5, dar scandinavele au preluat controlul jocului prin minutul 20 și s-au desprins pe tabelă la 12-8 (26), după patru goluri consecutive. Muntenegru a avut o zvâcnire în repriza a doua și a condus cu 16-15 (38). Norvegia a recuperat controlul, în urma unei serii de patru goluri (unul primit), scorul devenind 19-17 (43). Echipa din Balcani a egalat la 21-21 (48), dar nordicele au reușit trei goluri la rând, 24-21 (54). Muntenegru a mai avut o forțare, s-a apropiat la un gol, dar Norvegia a punctat prin Loke și Mork și a decis soarta meciului. Muntenegru a mai marcat două goluri în ultimele minute, dar victoria a revenit Norvegiei.

Majda Mehmedovic și Jovanka Radicevic au fost cele mai bune marcatoare de la învinse, cu 6 goluri, fiecare, iar Nora Mork a fost MVP-ul scandinavelor, cu 8 goluri.

Rezultatele din sferturi:
Olanda — Franța 28-25 (15-12)
Polonia — Rusia 21-20 (11-9)
Norvegia — Muntenegru 26-25 (13-11)
Danemarca — România 30-31 (10-13, 27-27), după prelungiri

Semifinalele Olanda — Polonia (19,00, ora României) și România — Norvegia (21,45) vor avea loc pe 18 decembrie, la Herning. În aceeași zi și în aceeași localitate se vor juca și partidele pentru locurile 5-8, Franța — Rusia (14,15) și Muntenegru — Danemarca (16,45).

Preluare: AgerPres.ro