Succesul dinamoviștilor a fost facilitat de faptul că oaspeții au jucat timp de cinci minute în prima repriză în inferioritate numerică, din cauza accidentărilor suferite de Bogdan Mihai și Uros Vilovski. Minaur a avut pe foaia de joc doar zece jucători, dintre care trei au fost portari.

În alte meciuri jucate duminică, în etapa a 15-a, CSM București a întrecut-o în deplasare pe CSM Ploiești cu 31-26 (17-12), iar CH CSU Politehnica Timișoara a dispus pe Bega de Steaua Alexandrion București cu 28-26 (14-11).

În clasament, Dinamo București conduce detașat, cu 38 puncte, urmată de CSM București, 31 p, HC Odorhei, 30 p (14 j), Steaua Alexandrion București, 26 p, AHC Potaissa Turda, 26 p, CH CSU Politehnica Timișoara, 25 p, etc. Minaur este pe 9, cu 23 p (14 j).

Preluare: AgerPres.ro