Meciul de la Viborg a inceput ciudat, cu 3 goluri marcate rapid de gazde, iar apoi alte trei, si mai rapid, de HCM: 3-3 (5). Viborg se distanteaza la doua goluri: 5-3, 6-4, urca la 7-4 si 8-5 (13). Antrenorul Tone Tiselj reactioneaza cu un time-out si echipa noastra ajunge la 8-8. Egalitatea se mentine pana la 10-10, dupa care avem o faza foarte interesanta. Desi n-are vreo jucatoare in minus, Dalmose trimite pe Gullden in teren in locul portarului, pentru a avea 7 fete pe atac. Danezele pierd mingea, Arenhart recupereaza si inscrie din poarta in poarta, aducand Baia Mare pentru prima oara in avantaj: 10-11. Reusim sa conducem si cu doua goluri, 11-13, dar gazdele reduc din handicap si se intra la cabine cu 12-13.

In repriza a doua incepem bine, suntem la conducere, dar Viborg egaleaza la 16. O tinem tot cu egal sau un gol pentru noi si echilibrul este absolut evident pe toate durata reprizei secunde, chiar daca HCM a aratat ca detine controlul. Finalul este electrizant. Abbingh inscrie pentru 30-29, iar gazdele au un atac lung. Mai intai arunca Gullden in bloc si apoi Rike Skov (poate cea mai buna jucatoare de pe teren) arunca si Paula Ungureanu se opune. Avem atacul, se ridica repede amentintare de pasiv. Fetele noastre fac o schema, Eliza reuseste sa inscrie si HCM castiga, chiar daca Balle inscrie si ea: 30-31.

Viborg HK – HCM Baia Mare: 30-31 (12-13)
Au arbitrat: Viktorija Kijauskaite si Ausra Zaliene (Lituania)
Aruncari de la 7m: 3/3-3/5
Minute de eliminare: 2-12
Viborg: Poulsen, Masson de Souza – Rike Skov 11, Balle 6, Gullden 6 (3), Andreassen 4, Paulsen 2, Lyksborg 1, Burgaard, Damnjanovic, Mikkelsen. Antrenor: Christian Dalmose
HCM Baia Mare: Arenhart (un gol), Ungureanu – Abbingh 6, Ardean Elisei 5, Do Nascimento 5 (3), Herrem 4, Davidenko 3, Makeeva 2, Lobach 2, Buceschi 2, Georgievska 1, Pirvut, Tatar. Antrenor: Tone Tiselj

In grupa noastra, etapa 3: IK Savehof – Larvik: 20-25; Gyori Audi ETO KC – Metz Handball: 31-27; Viborg HK – HCM Baia Mare: 30-31.
Clasament: 1. Larvik – 14p (+31); 2. Gyor – 12p (+47); 3. Viborg – 5p (-7); 4. Metz – 4p (-3); 5. HCM Baia Mare – 4p (-22); 6. Savehof – 3p (-46)
Etapa 4: Larvik – Gyor; Metz – Viborg; HCM Baia Mare – Savehof.

Preluare: ZiarMM.ro