Handbalistele lui Aurelian Roşca s-au impus la scorul de 32-21 (15-9) şi se califică astfel în grupele EHF Champions League, acolo unde vor completa configuraţia grupei A, alături de Larvik (Norvegia), RK Krim Mercator (Slovenia) şi Rostov-Don (Rusia).

Ca din puşcă au început băimărencele partida cu Team Esbjerg, decisivă pentru locul 1 în turneul de calificare, loc care asigură prezenţa în grupele Ligii Campionilor. După opt minute de joc, scorul este 5-0 pentru Baia Mare şi fulminantul început de partidă cu Team Tvis Holstebro de acum două sezoane pare să se repete. În minutul 9, danezele reuşesc însă primul gol. Băimărencele joacă spectaculos, cu multă ambiţie, se luptă pentru fiecare minge, bifând reuşite admirabile în atac şi având în portarul Ionica Munteanu un punct de sprijin extrordinar în apărare. Undeva dincolo de mijlocul primei repritze, nordicele par că încep să se dezmeticească şi se apropie: 4-7 în minutul 18. „Maşinăria” HCM-ului, însă, funcţionează: Ardean Elisei, Geiger şi Abbingh punctează gol după gol şi scorul devine 4-10 în minutul 22. La distanţă de patru-cinci goluri sunt ţinute danezele în minutele următoare, Szucs punând punct primelor 30 de minute de joc: 9-15.

Distanţa confortabilă de la pauză nu le amorţeşte băimărencelor vigilenţa. Polman dă primul gol în actul secund, după care Abbingh, Nechita şi Ardean Elisei fac ravagii: 10-18 în minutul 37. Tehnicienii vicecampioanei Danemarcei solicită time out, încercând să oprească iureşul băimărencelor.

Setea de gol a vicecampioanelor României este, însă, mare, iar Ionica Munteanu continuă să facă minuni în poarta HCM-ului. Aşa că proverbialul calm nordic devine neputincios şi diferenţa între cele două vicecampioane creşte în continuare: 14-24 în minutul 46, 14-25 în minutul 47, 17-29 în minutul 55. După patru goluri consecutive pentru HCM, la scorul de 17-30, danezii solicită din nou timp de odihnă. Team Esbjerg este, însă, KO şi distanţa continuă să crească: 17-31 în minutul 55, 17-32 cu două minute înainte de final. Spectatorii sunt în picioare, scandând HCM, atmosfera în polivalentă este de sărbătoare demnă de Liga Campionilor.

Partida se termină la scorul de 21-32 şi HCM Baia Mare merge zâmbind, pentru al treilea sezon consecutiv, în grupele Ligii Campionilor, acolo unde va face parte din grupa A, alături de Larvik (Norvegia), RK Krim Mercator (Slovenia) şi Rostov-Don (Rusia). Primul joc al băimărencelor va fi în 16 octombrie, în deplasare la RK Krim Mercator.

Team Esbjerg – HCM Baia Mare 21-32 (9-15)
Sala sporturilor „Lascăr Pană”;
Turneul de calificare în grupele EHF Champions League;
Au arbitrat: Ivan Pavicevic şi Milos Raznatovic (Muntenegru);
Observatori EHF: Klaus Dieter Convents (Belgia) şi Christian Kaschutz (Austria);

Aruncări de la 7m: 3-2 (transformate 2-2, a ratat Grigel);
Minute de eliminare: 2-8;

Team Esbjerg: Sando (6 intervenţii), Idehn (5) – Van der Heijden 5, Grigel 4 (2 din 7m), Kviesgaard 3, Polman 3, Vestergaard 3, Alm 2, Zachariassen 1, Forslund, Nielsen, Riegelhuth, Seest. Antrenor: Lars Frederiksen;

HCM Baia Mare: Munteanu (20+1), Ungureanu – Ardean Elisei 9 (1), Geiger 5, Abbingh 5 (2), Jezic 3, Nechita 3, Pineau 2, Perianu 2, Oltean 1, Tănăsie 1, Szucs 1, Marin, Preda, Tătar, Vizitiu. Antrenor: Aurelian Roşca. Director tehnic: Ioan Băban.

În celălalt meci al zilei, Ankara Yenimahalle BSK a pierdut partida cu BNTU-Bel AZ Minsk la scorul de 27-31.

Preluare: ActualMM