Lublin a inceput mai bine, dar in ultimele meciuri HCM ne-a aratat ca intra mai greu in joc. Ne-am si speriat putin la 3-0 (5), deoarece fetele noastre nu au reusit un pozitional cum trebuie, au facut mai multe greseli si se putea mai rau. Din fericire, Paula Ungureanu a aparat excelent in acest meci si ne-a tinut sus in momentele importante ale meciului. HCM a revenit, a egalat la 4, a mai revenit si de la 6-4 la 6-7 (19), dupa care a primit trei goluri la rand in urma a numeroaselor greseli comise: 9-7 (26). Ardean si Lobach au egalat la 9, iar pana la pauza s-a mai marcat o singura data, de fiecare parte.

Repriza a doua a fost excelenta pentru Baia Mare, care a pornit ca din tun: 11-16 (37). A cerut time-out antrenoarea gazdelor, dar tot HCM a fost echipa mai buna. O aparare excelenta, Paula in forma maxima si, chiar daca interii echipei noastre n-au fost la cel mai inalt nivel, am reusit sa pastram distanta si chiar sa o marim pana la 8 goluri: 17-25 (52). Pana la final, am pastrat 6 goluri diferenta si asta e tot ce conteaza.

MKS Lublin – HCM Baia Mare: 22-28 (10-10)
Arbitri: Saso Krkacev – Gjoko Kolevski (Macedonia)
Aruncari de la 7m: 3/4-3/4
Minute de eliminare: 8-10
Lublin: Dzhukeva, Baranowska – Gega 4 (1), Rola 4, Mihdailova 3, Drabik 3, Quintino 2, Kocela 2, Malek 2 (2), Skrzyniarz 2, Repelewska, De Jesus.

Antrenori: Sabina Wlodek si Monika Marzec
HCM Baia Mare: Ungureanu, Arenhart, Cetateanu – Ardean Elisei 4, Lobach 4, Buceschi 4, Do Nascimento 4, Georgievska 3, Davidenko 3 (2), Makeeva 2, Szucs 1, Tiron 1, Marin 1 (1), Nechita 1, Herrem. Antrenori: Costica Buceschi si Magda Kovacs.

Preluare: ZiarMM.ro