Campioana a fost condusă cu 12-9 de HCM Roman în minutul 31, dar apoi a reușit șase goluri consecutive, iar în minutul 39 scorul a devenit 12-15.

Cele mai bune de la gazde au fost portarul Timoșenkova (12 intervenții, inclusiv două aruncări de la 7 m), Stoleru, Agrigoroaei și Toskovic, fiecare cu câte patru goluri marcate. De la băimărence s-au evidențiat portarul Paula Ungureanu (10 intervenții, o aruncare de la 7 m apărată), Eliza Buceschi — 4 goluri, Ardean, Davîdenko, Herrem și Do Nascimento, câte 3 goluri.

Rezultate:

CSM Unirea Slobozia — SCM Craiova 28-30 (10-16)

HC Dunărea Brăila — CSM Cetate Devatrans 33-28 (14-12)

HCM Rm Vâlcea — ASC Corona 2010 Brașov 24-27 (14-13)

HCM Roman — HCM Baia Mare 18-24 (11-9)

SC Mureșul Tg Mureș — U Alexandrion Cluj 27-36 (16-18)

În clasament, pe primul loc se află HCM Baia Mare, cu 57 puncte, urmată de CSM București, 50 p (19 j), ASC Corona 2010 Brașov, 48 p, SCM Craiova, 39 p, HCM Roman, 35 p, HC Dunărea Brăila, 33 p, etc.

Preluare: AgerPres