Minaur nu a reușit să se ridice peste forma mai slabă din acest început de sezon și a pierdut firesc pe terenul unei echipe puternice, care în ediția trecută a cupelor europene a ocupat locul al treilea în Cupa EHF.

În prima parte, meciul s-a desfășurat sub semnul echilibrului, gazdele conducând la maximum un gol. Skjern s-a desprins după minutul 13, când s-a consemnat ultima oară egalitatea, 6-6, pentru ca la pauză danezii să conducă la cinci goluri, 17-12.

HCM Minaur s-a apropiat la două goluri, dar Skjern a rămas la cârma partidei și a câștigat în cele din urmă cu 32-28.

Marius Sadoveac a fost cel mai bun marcator al campioanei României, cu 8 goluri.

Au evoluat echipele:
Skjern: Magnus Dahl, Soren Pedersen — Markus Olsson (2 goluri), Thomas Klitgaard (4), Morten Balling Christensen (3), Jacob Lyhne Hansen, Emil Bergholt, Lasse Mikkelsen (9), Bjarte Hakon Myrhol (3), Bjarke Fredsted Christensen (2), Jesper Dahl Jorgensen, Rene Toft Rasmussen (7), Kasper Soendergaard Sarup (2), Daniel Svensson. Antrenor: Jorgen Jorgensen.

Minaur: Răzvan Mihai Pop, Peter Tatai — Inal Aflitulin (4), Ionuț Ramba (3), Tamas Ivancsik (3), Mihai Bușecan, Cristian Ghiță (2), Viorel Fotache (1), Marius Sadoveac (8), Ivan Karacic, Tudor Mihai Marta, Bogdan Miha, Uros Vilovski (1), Alexandru Sabou, Albert Cristescu (2), Daniel Bera (3). Antrenor: Lars Walther.

Arbitri: Bartosz Leszczynski, Marcin Piechota (ambii din Polonia); Delegat EHF: Bjorn Hogsnes (Norvegia)

Pe primul loc se află formația ucraineană Motor Zaporoje, cu 2 puncte, urmată de Skjern Handbold, 2 p, Elverum Handball Herrer (Norvegia), 2 p, Kadetten Schaffhausen (Elveția), 0 p, HCM Minaur Baia Mare, 0 p, Metalurg Skopje (Macedonia), 0 p.

Minaur va juca următorul meci pe 27 septembrie, acasă, cu Motor Zaporoje.

Preluare: AgerPres