Minaur a dominat jocul, având în maghiarii Peter Tatai și Tamas Ivancsik cei mai buni jucători.

Campioana României a avut un început foarte bun de meci și a condus la trei goluri, pentru ca în minutul 20 diferența să fie de 13-8. La pauză, avantajul echipei gazdă era de patru goluri, 18-14.

Minaur s-a distanțat la șase goluri în minutul 40, însă echipa oaspete a încercat să limiteze proporțiile scorului. Cea mai mare diferență de pe tabelă s-a înregistrat în minutul 55, când Minaur a condus cu 33-25.

Pentru Minaur au marcat Inal Aflitulin — 4 goluri, Andrei Mihai Popescu — 1, Ionuț Ramba — 3, Tamas Ivancsik — 11, Cristian Ghiță — 2, Viorel Fotache — 1, Marius Sadoveac — 1, Uros Vilovski — 3, Vladislav Ostroușko — 5, Albert Cristescu — 1, Daniel Bera.

Golurile echipei ucrainene au fost reușite de Stanislav Jukov — 1 gol, Iuri Kubatko — 2, Aidenas Malasinskas — 7, Zahar Denisov — 2, Kostantin Kurilenko — 2, Gleb Kalaraș — 2, Evgheni Juk — 1, Serghei Burk — 5, Serghei Șelmenko — 1, Boris Puhovski — 7.
În celelalte meciuri din grupă, Metalurg Skopje a învins-o pe Kadetten Schaffhausen cu 28-24, iar Elverum Handball Herrer a pierdut acasă în fața danezilor de la Skjern Handbold cu 23-37.

Skjern Handbold ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Metalurg, 2 p (-2), Motor Zaporoje, 2 p (1), HCM Minaur Baia Mare, 2 p (1), Elverum Handball Herrer, 2 p (-13), Kadetten Schaffhausen, 0 p.

Următoarea partidă pentru HCM Minaur în EHF Velux Champions League va avea loc duminica viitoare, tot pe teren propriu, cu Kadetten Schaffhausen.

Preluare: AgerPres