Aseară, la ora 19.05, poliţiştii Secţiei 8 Şomcuta Mare au oprit în trafic o autoutilitară condusă de un bărbat în vârstă de 45 de ani din Şomcuta Mare, sat Finteuşu Mare.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/maramuresean-depistat-de-politisti-in-timp-ce-transporta-ilegal-material-lemnos.jpg&w=800&h=480&q=60)
Autovehiculul se deplasa pe DN 1C, localitatea Buciumi şi transporta material lemnos. În urma controlului efectuat, poliţiştii au constatat că bărbatul nu deţinea documente de provenienţă pentru cei 5 mc lemn pentru foc, de esenţă fag, pe care îi transporta.
Conducătorul auto a fost sancţionat contravenţional iar lemnul a fost ridicat în vederea confiscării şi predat în custodie Ocolului Silvic Şomcuta Mare.