Mihaela Buzărnescu s-a calificat în semifinale și la dublu, unde face pereche cu britanica Heather Watson. Cele două sportive, favorite 2, au învins perechea Johanna Konta/Shuai Zhang (Marea Britanie/China) cu 7-5, 6-2. În semifinale, Buzărnescu și Watson se vor întâlni cu surorile Kichenok din Ucraina, într-un meci care va avea loc în noaptea de sâmbătă spre duminică.

În semifinalele de la simplu, Mihaela o va întâlni pe belgianca Elise Mertens, care a ajuns în semifinale după ce a învins-o pe britanica Johanna Konta cu 7-6, 6-3. Mihaela Buzărnescu are ocazia să-și ia revanșa, după ce în ianuarie, când se afla în faţa celui mai important meci al carierei de până atunci, a fost învinsă în finala de la Hobart de Elise Mertens, în trei seturi. Meciul este programat sâmbătă, la ora 23:00, ora României.

Meciul la simplu a durat o oră și 26 de minute, iar sportiva din România a ajuns la a 36-a victorie în partidele pe care le-a disputat în acest an. Este a cincea oară când ajunge într-o semifinală la simplu, după Hobart, Strasbourg, Praga și București.

În semifinale, Buzărnescu o va întâlni pe câştigătoarea meciului Johanna Konta (Marea Britanie, 48 WTA) – Elise Mertens (Belgia, 15 WTA).

Participarea în semifinale este recompensată cu 39.820 de dolari şi 185 de puncte.

Turneul californian este dotat cu premii totale de aproape 800.000 de dolari.

Mihaela Buzărnescu va juca în această noapte şi în sferturile de finală de dublu, alături de britanica Heather Watson. Cele două sportive, favorite 2, vor întâlni perechea Johanna Konta/Shuai Zhang (Marea Britanie/China).

Preluare: Digi 24