Duminică, 15 septembrie a.c., în jurul orei 08.00, subofiţerul aflat în serviciu în postul de pază şi control acces din cadrul Parchetului Baia Mare a observat un bărbat care transporta un scaun metalic dinspre terasele situate în Piaţa Libertăţii înspre Piaţa Izvoarele din municipiul Baia Mare.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/pana-unde-te-impinge-saracia-dorel-a-furat-un-scaun-de-la-o-terasa.jpg&w=800&h=480&q=60)
Premergător sesizării unui echipaj de jandarmerie care să ia măsurile impuse de lege, subofiţerul a recurs la oprirea şi legitimarea bărbatului în cauză. Astfel identificat, Dorel A. de 42 de ani din Baia Mare, a declarat că a sustras scaunul pentru a-l comercializa.
În urma cercetărilor efectuate, pe numele bărbatului au fost întocmite acte de constatare a infracţiunii de furt, acestea fiind înaintate Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare, pentru documentarea întregii activităţi infracţionale.