Dintre invitaţii de peste hotare (au participat atleţi din 8 ţări) au obţinut succese grecul Dimitrios Patsoukakis, 5,35 m la prăjină, rusoaica Ekaterina Haliutina - 6,51 m la lungime, Vania Stambulova, la 400 m (56"04/100), Yuksei Burcu (Turcia), 1,90 la înălţime, precum şi Irina Tverdohlebova (prăjină, 3,40 m) şi Veceslav Ciorbă (70,55 m la suliţă), ambii din Republica Moldova.

Iată câştigătorii probelor:

feminin:
200 m: Angela Moroşanu - 22"93/100
100 m garduri: Anamaria Nesteriuc - 14"10/100
prăjină: Irina Tverdohlebova (Republica Moldova) - 3,40 m
triplusalt: Cristina Bujin - 13,83 m
100 m: Andreea Ogrăzeanu - 11"58/100
1.500 m (Memorialul Maria Cioncan): Ioana Doagă - 4 min 16"31/100
greutate: Anca Heltne - 18,25 m
înălţime: Yuksei Burcu (Turcia) 1,90 m
400 m: Olesea Cojuhari (Republica Moldova) - 52"13/100
5000 m: Roxana Bîrcă - 15 min 46"62/100
aruncarea ciocanului: Bianca Perie - 67,14 m
3000 m obstacole: Liliana Danci - 10 min 32"55/100
3000 m: Cristiana Frumuz - 9 min 37"18/100
aruncarea discului (Memorialul Lia Manoliu): Nicoleta Grasu - 58,36 m
lungime: Ekaterina Haliutina (Rusia) - 6,51 m
400 m garduri: Vania Stambulova (Bulgaria) - 56"04/100
800 m: Dorina Korozsi - 2 min 05"56/100
aruncarea suliţei: Raluca Toader - 56,74 m

masculin:
aruncarea discului: Sergiu Ursu - 62,05 m
110 m garduri: Cornel Bănănău - 14"73/100
100 m: Dănuţ Veici - 10"89/100
aruncarea ciocanului: Cosmin Sorescu - 63,03 m
1.500 m: Ioan Zăizan - 3 min 40"06/100
400 m: Claudiu Vatamanu - 46"53/100
aruncarea suliţei: Veceslav Ciorbă (Republica Moldova) 70,55 m
triplusalt: Marian Oprea - 16,65 m
5000 m: Nicolae Soare - 14 min 11"85/100
aruncarea greutăţii: Marius Gag - 18,41 m
3000 m obstacole: Alexandru Ghinea - 8 min 49"50/100
3000 m: Ionel Trifan - 8 min 12"21/100
înălţime (Memorialul Ioan Soter): Mihai Donisan - 2,28 m
prăjină: Dimitrios Patssoukakis (Grecia) - 5,35 m
400 m garduri: Attila Nagy - 51"23/100
800 m: Cristian Vorovenci - 1 min 50"63/100
200 m: Vasile Boboş - 21"59/100
lungime: Adrian Vasile - 7,80 m.

Citește și