Petrolul, care câştigase în tur, la Galaţi, cu scorul de 3-0, s-a văzut condusă pe tabelă după numai 8 minute, în urma golului marcat de Gabi Paraschiv. Echipa antrenată de Cosmin Contra a restabilit egalitatea după pauză, prin congolezul Jeremy Bokila (56). Laurenţiu Iorga a marcat golul victoriei pentru Oţelul, în min. 90, din penalty.

În finală, programată în data de 1 iunie, pe Arena Naţională din Bucureşti, Petrolul va întâlni pe câştigătoarea semifinalei dintre Astra Giurgiu şi CFR Cluj, care va avea loc miercuri (20,30). În tur, scorul a fost egal, 0-0, la Cluj-Napoca.

Petrolul a cucerit de două ori Cupa României (1963 şi 1995), pierzând o finală, în 1952, sub numele de Flacăra Ploieşti.

Preluare: AGERPRES