VINERI, 21 august 2015

ora 10.00 – Scuarul Cinematografului “MARA” - Târgul Meşteşugarilor din Maramureş;
ora 12.00 – Casa Ioan Mihalyi de Apşa - Expoziţia documentară „Bresle din Sighet din secolele XVIII – XX” - ora 13.00 Divertisment muzical;
ora 15.30 – Aleea pietonală – vernisajul expoziţiei foto-documentară „Viaţa economică în Maramureşului Istoric”;
ora 16.00 – Aleea pietonală - deschiderea oficială a Festivalului: trecerea în revistă şi parada trupelor de reconstituire istorică;
ora 16.30 – 20.00 – Parcul central: reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică: Asociaţia Clujului Medieval, Cnezii de Maramureş, Paladinii de Terra Medies, Ordinul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei.

ora 20.00 – 24.00 - Parcul central: Concerte de muzică rock, pop, post-rock:

ora 20.00 – 21.00 Wild Angel (Cluj – Napoca);
ora 21.00 – 22.00 Pinholes (Iaşi);
ora 22.00 – 23.00 Celelalte Cuvinte (Oradea);
ora 23.00 – 24.00 Dirty Shirt (Seini);

SÂMBĂTĂ, 22 august 2015

ora 10.30 – Casa Ioan Mihalyi de Apşa
Sesiunea de comunicări ştiinţifice: „Viaţa economică în Maramureşul istoric”;
ora 11,00 – Concert de promenadă – Fanfara STIBINA din Tăuţii Măgherăuş – dirijor Florian Mătăsaru;
ora 15.00 – 19.00 – Parcul central: reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică invitate în festival - Asociaţia Clujului Medieval, Garda Romană a Legiunii a XIII-a Gemina, Paladinii de Terra Medies, Ordinul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei, Străjerii Cetăţii Bistriţa.

ora 19.00 – 24.00 Concerte de muzică medievală, pop, punk, jazz, rock :

ora 19.00 – 20.00 Lupus Dacus (Arad);
ora 20.00 – 21.00 Ska-nk (Baia Mare);
ora 21.00 – 22.00 Hybrid Symphony (Sighet);
ora 22.00 - 23.00 Blazzaj (Timişoara);
ora 23.00 – 24.00 Partizan (Bucureşti).

DUMINICĂ, 23 august 2015

ora 15.00 – 19.00 – Parcul central: reprezentaţii ale trupelor de reconstituire istorică invitate în festival - Asociaţia Clujului Medieval, Paladinii de Terra Medies, Ordinul Cavalerilor Cetăţilor Bârsei, Străjerii Cetăţii Bistriţa;
ora 16.30 - Biserica Reformată - Concert de muzică clasică – prof. Monica Chifor, prof. Ioan Szekely, Malicski Cristian, Andreica Claudiu;

ora 19.00 – 24.00 Concerte de muzică medievală, indie, funk, blues-rock, rock:

ora 19.00 – 20.00 Lupus Dacus (Arad);
ora 20.00 – 21.00 The Remakers (Cluj – Napoca);
ora 21.00 – 22.00 The Kryptonite Sparks (Bucureşti);
ora 22.00 – 23.00 Grimus (Cluj – Napoca);
ora 23.00 – 24.00 Viţa de Vie (Bucureşti).

PREZINTĂ ACTORUL EMIL MITRACHE