În noaptea de 14/15 noiembrie poliţia a fost sesizată prin 112 că în localitatea Rona de Sus a avut loc un accident rutier soldat cu pagube materiale.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/rona-de-sus-cu-masina-furata-si-fara-permis-a-intrat-intr-un-cap-de-pod.jpg&w=800&h=480&q=60)
Verificările poliţiştilor au stabilit că un tânăr de 20 de ani din comuna Bistra, sat Crasna Vişeului, a sustras autoturismul unui consătean, ce era parcat în faţa unui local din Rona de Sus şi, cu toate că nu deţine permis, l-a condus pe DN18 şi a intrat într-un cap de pod. În urma impactului a rezultat avarierea autoturismului, fără a se înregistra victime.
Totodată poliţiştii au stabilit că, în aceeaşi seară, autoturismul a fost condus şi de proprietarul acestuia, un tânăr de 25 de ani din Bistra, care avea o concentraţie mare de alcool pur în aerul expirat.
Cercetările continuă pentru comiterea infracţiunilor de conducere fără permis şi furt calificat, respectiv conducere sub influenţa alcoolului.