Performanta Ighiu, Universitatea Cluj, Sanatatea Cluj si ACSO Filiasi acced in turul 3, in detrimentul echipelor Unirea Jucu, Viitorul Ulmeni, FC Zalau si FC Milcov, acestea din urma desfiintându-se.

In aceasta runda au evoluat cele 26 de câstigatoare ale primei runde si 32 de echipe care au evoluat in editia precedenta a Ligii 3.
Faza a 3-a a Cupei României, la care vor participa cele 29 de echipe calificate din faza a 2-a, plus cinci echipe participante in editia precedenta a Ligii 3 si doua echipe participante in editia precedenta a Ligii 2, este programata sa aiba loc miercuri, 13 septembrie.

Faza a doua:
Petrolul Ploiesti (Prahova) – Urban Titu (Dâmbovita): 2-0 (0-0); Cosmin Lambru (61), Nini Popescu (64)
SC Popesti Leordeni (Ilfov) – Unirea Slobozia (Ialomita): 5-6 (dupa executarea loviturilor de departajare). La pauza a fost 0-0, iar dupa 90 de minute, 1-1.
Vointa Lupac (Caras Severin) – CNS Cetate Deva (Hunedoara): 2-5 (2-2); dupa prelungiri
Transdor Tudora (Botosani) – CSM Roman (Neamt): 1-4 (0-2); Cosma (69) / Daniel Marin (20), Madalin Popa (30, 60), Ovidiu Petrila (55)
Cimentul Bicaz (Neamt) – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Harghita): 1-3 (0-2); Anicai (75) / Attila Csuros (30), Laszlo Hodgyai (31), Barna Bajko (55)
Unirea Mircesti (Iasi) – Aerostar Bacau (Bacau): 0-3; meciul nu s-a mai disputat din cauza faptului ca Unirea Mircesti s-a prezentat fara doi medici, astfel ca Aerostar Bacau va câstiga jocul la „masa verde”.
CSM Focsani (Vrancea) – Metalosport Galati (Galati): 5-0 (1-0); Valentin Ion (31), Madalin Predoiu (49, 64), Ionut Manu (59), Cosmin Pasare (73)
Zimbrul Slobozia Conachi (Galati) – Avântul Valea Marului (Galati): 3-2 (2-0); Spânache (22 – 11m, 35, 85 – 11m) / Andrei Frunza (71), Emanoil Dodan (75)
Sportul Chiscani (Braila) – Sporting Liesti (Galati): 1-3 (0-2); Sorin Techiu (57) / Marius Coman (5), Voicu (37), Blanaru (65)
FC Papauti (Covasna) – Olimpia Râmnicu Sarat (Buzau): 0-1 (0-0); Fl. Sava (75)
Viitorul Fântânele (Constanta) – Delta Dobrogea Tulcea (Tulcea): 0-3 – Delta se impune la „masa verde” dupa ce gazdele nu au putut asigura cerinta FRF cu privire la prezenta la stadion, pe durata jocului, a doi medici.
Agricola Borcea (Calarasi) – Axiopolis Cernavoda (Constanta): 2-0 (1-0); Ricardo Mihalache (15 – autogol), Laurentiu Spataru (76)
Inainte Modelu (Calarasi) – ACSM Oltenita (Calarasi): 5-1 (3-1); Burlacu (13, 43), Florin Marin (36), Florin Anghel (61), Ionut Vasile (90+1) / Andrei Truta (20)
AFCM Alexandria (Teleorman) – CS Tunari (Ilfov): 5-3; Floricel (11m), Terci, Calofir, Oprescu, Descultu / Stancioiu, Liviu Osca (11m), Andrei Luca (11m)
Astra Plosca (Teleorman) – Sporting Rosiori (Teleorman): 1-5 (0-1); Stavarache (65) / Fieraru (30), Cercel (57), Brânceanu (80), Uritu (82), Ivanica (90+2)
Gloria Gaz Metan Cornesti (Dâmbovita) – Flacara Moreni (Dâmbovita): 1-2 (0-0); Silviu Mândru (54) / Alin Negut (86, 90)
Stiinta Turceni (Gorj) – ACS Sirineasa (Vâlcea): 0-3 (0-3); Florian Pirvu (20, 41), Laurentiu Manole (37)
Soimii Lipova (Arad) – Gloria Lunca Teuz Cermei (Arad): 3-0 (2-0); Andrei Vasinc (26 – 11m), Dumitru Copil (34), Kevin Trabalka (68)
Vointa Biled (Timis) – CSM Lugoj (Timis): 2-1 (1-1); Rares Anghel (36), Rares Bloge (72) / Cristian Padurariu (45)
CS Diosig Bihardioszeg (Bihor) – National Sebis (Arad): 0-3 (0-1); Claudiu Veres (17, 58), Robert Pislaru (87). Arbitri: Cristian Codrea – Radu Despa si Cristian Lucaci (toti din Baia Mare).
Progresul Somcuta Mare (Maramures) – AFC Fotbal Comuna Recea: 2-10 (1-5); Buhai (25 – 11m), Blidar (65 – 11m) / Ion Opris (9), Valer Giurgiu (22, 75), Sergiu Ciocan (32), Viorel Chinde (33, 37, 60, 90), Bandula Raini (78), … (83′ – autogol). Arbitri: Zoltan Szekely – Bogdan Muresan si Gheorghe Tarba (toti din Baia Mare).
Unirea Alba Iulia (Alba) – Unirea Dej (Cluj): 1-0 (0-0); Daniel Tat (57)
CS Iernut (Mures) – Industria Galda de Jos (Alba) 0-1 (0-1); Daniel Lupsan (75)
Unirea Cristuru Secuiesc (Harghita) – Avântul Reghin (Mures): 3-1
ASF Zarnesti (Brasov) – Olimpic Cetate Râsnov (Brasov): 1-5 (1-1); Laurentiu Rogojinaru (5) / Bogdan Minciuna (36), Vlad Potecu (52), Emanuel Popa (76), Vlad Botia (82), Marian Bârliga (89 – autogol)
Urmatoarele partide nu s-au disputat:
Performanta Ighiu (Alba) – Unirea Jucu (Cluj): 3-0
“U” Cluj-Napoca (Cluj) – Viitorul Ulmeni (Maramures): 3-0
FC Zalau (Salaj) – Sanatatea Cluj-Napoca (Cluj): 0-3
FC Milcov (Olt) – ACSO Filiasi (Dolj): 0-3.
Faza a III-a va avea loc in 13 septembrie. Faza a IV-a: 4 octombrie. Saisprezecimi de finala: 25 octombrie (aici intra in lupta echipele din prima liga). Optimi de finala: 29 noiembrie. Sferturi de finala: 28 februarie 2018. Semifinale (tur): 18 aprilie 2018. Semifinale (retur): 9 mai 2018. Finala: 27 mai 2018.

Citește și

loading...