Simona a parut foarte nervoasa, s-a precipitat in multe momente in care a incheiat punctele mult prea rapid si nu a facut fata schimburilor prelungite, cand a fost cazul.

In schimb, Pennetta a fost mult mai sigura pe ea si a prins o zi in care i-a iesit tot ce a incercat.
In primul set, Simona a contat intr-un singur moment, in primul game pe propriul serviciu, pentru ca apoi Pennetta a defilat spre un 6-1 zdrobitor.

Extrem de increzatoare, Pennetta a inceput cu un break si setul secund, dar Simona a dat semne de revenire si a condus cu 3-1. Chiar si asa, sportiva noastra a cazut din nou, iar Pennetta a revenit la carma partidei, iar Simona a avut trei game-uri la rand in care nu a facut nici macar un punct! S-a terminat 6-3 in setul secund, iar Simona a fost eliminata dupa o partida ce a durat doar o ora.

Ocupanta locului 26 WTA a afirmat ca marea greseala a Simonei Halep in acest meci a fost pozitionarea proasta pe teren.
„Am fortat mult, iar Simona a stat mult prea in spatele terenului. Aici s-a facut diferenta. Sunt foarte fericita, nu exista cuvinte sa descrie ce simt acum. Am muncit din greu pentru a ajunge in finala”, a afirmat Flavia Pennetta dupa meci.

Fostul mare jucator suedez Mats Wilander a avut un discurs dur la adresa Simonei Halep dupa ce sportiva noastra a fost invinsa in semifinalele de la US Open de italianca Flavia Pennetta.

Wilander, castigator de sapte ori al turneelor de Grand Slam, a acuzat-o pe Simona Halep pentru ca nu si-a putut stapani nervii pe durata partidei.
„A fost surprinzator cat de rapid s-a terminat meciul! Pennetta a avut un joc variat, nu stiu unde a fost pana acum! Asta e diferenta dintre Simona Halep si celelalte jucatoare: se supara prea repede. Nu poti sa faci asta! Nu poti sa faci asta cand esti numarul doi mondial! Nu trebuie sa-i arati ca te-ai suparat. Limbajul trupului Simonei Halep este suspect! Presiunea a coplesit-o in acest meci. Nu este deloc stabila psihic”, a spus Wilander la Eurosport.

Pentru parcursul de la US Open, Simona va primi 805 mii de dolari si 780 de puncte WTA.

De partea cealalta, Pennetta si-a asigurat un cec in valoare de 1,6 milioane de dolari si 1.300 de puncte WTA.

Serena Williams a ratat sansa de a castiga toate cele patru turnee de Grand Slam din acest an dupa ce a fost invinsa de italianca Roberta Vinci (locul 43 WTA), scor 6-2, 4-6, 4-6, la capatul unui meci fabulos.

Americanca a inceput in forta partida si a luat primul set in doar 33 de minute si nimic nu avea sa anunte desfasurarea ulterioara a partidei. Vinci si-a revenit miraculos in setul secund si a trimis meciul in decisiv cu ajutorul unui break.

In decisiv, Serena a inceput mai bine, dar Vinci si-a revenit, a mai facut un break in game-ul cu numarul sapte si apoi a obtinut biletele pentru finala.

Italianca va primi un cec in valoare de 1,6 miliane de dolari pentru calificarea in finala. De asemenea, Vinci va urca pana pe locul 19 in clasamentul WTA. In prezent, ea se afla pe locul 43 in lume.

De partea cealalta, Serena Williams va ramane numarul unu in lume pana la finalul anului, indiferent ce rezultate se vor mai inregistra.

Finala de la US Open se va disputa astfel intre doua italience: Flavia Pennetta (locul 26 WTA) si Roberta Vinci (locul 43 WTA), sambata, de la ora 19:00.

Preluare: ActualMM.ro