Halep (30 ani, numărul 26 WTA), campioană la Indian Wells în 2015, a dispus cu 6-3, 6-4 de tânăra jucătoare americană Cori "Coco" Gauff (17 WTA), care a împlinit duminică 18 ani.

Aceasta este a doua victorie în tot atâtea confruntări cu reprezentanta Statelor Unite pentru Simona Halep, care speră să acceadă pentru a cincea oară în cariera sa în sferturile de finală la turneul californian.

Următoarea sa adversară va fi Sorana Cîrstea (31 ani, numărul 27 WTA), care a dispus la rândul ei, cu 5-7, 6-1, 6-0 de rusoaica Ana Kalinskaia (23 ani, 90 WTA), după două ore şi 22 de minute. Cîrstea a reuşit să câştige ultimele 12 ghemuri ale meciului, după ce adversara sa a avut 1-0 în setul secund.

Simona Halep şi Sorana Cîrstea s-au întâlnit ultima oară în circuitul feminin în urmă cu 12 ani, în calificările turneului de la Cincinnati (SUA). Cîrstea conduce cu 2-1 în întâlnirile directe cu Halep.

Halep şi Cîrstea şi-au asigurat fiecare 94.575 de dolari şi 120 de puncte WTA.

Rezultatele de duminică din turul al treilea:

Sorana Cîrstea (România/N.26) - Ana Kalinskaia (Rusia) 5-7, 6-1, 6-0
Simona Halep (România/N.24) - Cori Gauff (SUA/N.16) 6-3, 6-4
Petra Martic (Croaţia) - Emma Răducanu (Marea Britanie/N.11) 6-7 (3/7), 6-4, 7-5
Liudmila Samsonova (Rusia/N.28) - Danka Kovinic (Muntenegru) 6-4, 7-6 (7/4)
Iga Swiatek (Polonia/N.3) - Clara Tauson (Danemarca/N.29) 6-7 (3/7), 6-2, 6-1
Angelique Kerber (Germania/N.15) - Daria Kasatkina (Rusia/N.23) 6-2, 6-1
Harriet Dart (Marea Britanie) - Kaia Kanepi (Estonia) 7-6 (7/4), 6-3
Madison Keys (SUA/N.25) - Alison Riske (SUA) 7-6 (7/4), 6-1

Preluare: AGERPRES