Sorina Pintea a renunţat la funcţia de senator în Parlamentul României, în favoarea celei de manager a Spitalului Judeţean “Dr. Constantin Opriş” Baia Mare. Din ceea ce se ştie, decizia a fost una personală şi nu a avut nicio legătură cu ordonanţa adoptată de guvern care face referire la Codul Penal şi nici cu protestele din ţară, notează InfoMM.ro.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/sorina-pintea-a-renuntat-la-senat-pentru-spitalul-judetean-baia-mare-cine-ii-va-ocupa-scaunul-de-senator.jpg&w=800&h=480&q=60)
Decizia a fost luată în favoarea unităţii medicale, întrucât sunt trei mari proiecte pe care doreşte să le finalizeze. De asemenea, Sorina Pintea a avut o consultare cu conducerea PSD Maramureş în urma căreia, s-a luat decizia de a renunţa la funcţia de senator în favoarea celei de manager a Spitalului Judeţean Baia Mare. Locul Sorinei Pintea va fi luat de către Liviu Marian Pop.
Vom reveni cu detalii!