Știri Sighet247.ro: Steaua a câștigat Cupa Ligii Adeplast

Steaua București a cucerit Cupa Ligii Adeplast la fotbal, miercuri seara, după ce a învins-o în finală pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 3-0 (1-0), pe Arena Națională din Capitală.

Steaua a câștigat Cupa Ligii Adeplast "Roș-albaștrii" s-au impus prin golurile marcate de Gabriel Iancu (3 — penalty), Alex Chipciu (54) și George Țucudean (67).

Steaua rămâne în cursă pentru o triplă istorică, după ce a luat Cupa Ligii putând cuceri și titlul de campioană și Cupa României, a cărei finală o va disputa pe 31 mai, cu "U" Cluj. Pandurii a pierdut lamentabil prima sa finală în competițiile interne.

Practic meciul a început de la 1-0 pentru steliști, care au marcat după doar trei minute de joc, din penalty, după ce Breeveld a fost faultat în careu de Ungurușan în momentul șutului.

Steaua a cedat apoi terenul și gorjenii au avut câteva acțiuni destul de bune, în special prin Nicoară, însă extrema stângă a tras în primă instanță în plasa laterală (19), iar apoi mingea expediată de el a fost respinsă de Niță.

Steaua s-a mulțumit să facă un joc de așteptare, care nu i-a adus prea multe șanse, însă, iar de partea cealaltă Pandurii a încercat să construiască, a avut mai multe faze fixe la poarta lui Niță, însă fără nicio realizare.

Steaua își putea majora avantajul încă din primul minut al reprizei secunde, când Țucudean a reluat puțin pe lângă poartă mingea centrată de Adi Popa, abia intrat pe teren. Apoi, Chipciu a fost blocat în două rânduri de portarul Mingote (47). Steaua a continuat forcingul și Țucudean a ratat din nou golul din doar 6 metri, la centrarea lui Chipciu (48).

Pandurii a replicat imediat și Momcilovic a ratat o situație uriașă (51), reluând cu capul peste poartă din doar 4 metri.

Steaua a marcat al doilea gol prin Alex Chipciu (54), care a șutat de la circa 11 metri sub transversală, după o minge întoarsă de Popa.

Echipa lui Gâlcă a tranșat definitiv soarta partidei în minutul 67, când Chipciu a profitat de o eroare a lui Vasiljevic, a rămas singur cu portarul și l-a servit perfect pe ghinionistul Țucudean, care și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor.

Pandurii a terminat meciul în zece oameni, după ce Eric s-a accidentat (81) la doar trei minute de la intrarea pe teren, într-un

Atenționare Cod portocaliu de instabilitate atmosferică în Maramureș, în următoarea oră
FOTO & VIDEO: TRAGEDIE - Trei cetățeni români au murit într-un accident rutier în Ungaria
VIDEO - 6.500 de pachete cu țigări ascunse într-un autoturism, descoperite la frontieră
Medicamentul care reprogramează celulele pentru a lupta împotriva cancerului
Tânăr bănuit de tâlhărie, internat la Spitalul Municipal Sighet pentru expertiză psihiatrică
Tulburarea ordinii publice şi distrugere în parcarea unui supermarket din Baia Mare
China a mobilizat trupe la granița cu Coreea de Nord
Sighetu Marmaţiei - Un mopedist a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale după ce a căzut
Doi falși angajați ai companiei de gaz au furat 6500 lei de la un băimărean
700 de liceeni din Maramureş au devenit şomeri
RADARE - Amplasarea aparatelor radar pentru marţi, 25 iulie
Atac cu drujba într-un oraș din Elveția. 5 răniți
24 iulie „Ziua Poliției de Frontieră Române”
AVERTIZARE - Cod galben de vijelii și pentru Maramureș, începând de luni seară
METEO - Cum va fi vremea în următoarele trei luni
Tisa - Un bărbat de 61 de ani aflat sub influenţa băuturilor alcoolice a fost acroșat de un autoturism
Sarasău - O tânără din Sighet nu s-a asigurat şi a intrat în coliziune cu un autoturism
Vişeu de Sus, Bistra şi Poienile de sub Munte - Dosare penale pentru infracțiuni rutiere
LOTERIA BONURILOR FISCALE - Care este numărul câștigător după extragerea de duminică
PROGRAMUL ediției din acest an a festivalului „Drumul lung spre Cimitirul Vesel”
FOTO & VIDEO: FURTUNĂ - Copaci prăbuşiţi într-un camping din Bihor: un mort şi 16 răniţi