Știri Sighet247.ro: Steaua s-a calificat dramatic în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după 2-3 cu AS Trencin

Steaua București s-a calificat dramatic în turul al treilea al preliminariilor Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, după ce fost învinsă de campioana Slovaciei, AS Trencin, cu scorul de 3-2 (2-0), pe Arena Națională din Capitală, în manșa a doua a turului doi preliminar.

Steaua s-a calificat dramatic în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, după 2-3 cu AS Trencin Steaua merge mai departe grație victoriei de la Zilina cu 2-0, dar după că a făcut un meci sub orice critică pe teren propriu, salvat doar de trei-patru minute de inspirație.

Pentru Steaua au marcat Muniru Sulley (57) și Gregory Tade (60 — penalty), în timp ce golurile oaspeților, care au condus cu 2-0 la pauză, au fost înscrise de Wesley (13, 84) și de Matus Bero (21).

Steaua a început bine meciul și în chiar minutul doi a avut o ocazie de gol, dar Tade a reluat cu capul peste poartă.

Un minut mai târziu au apărut primele semne de slăbiciune la poarta Stelei, goalkeeper-ul Cojocaru ezitând să degajeze la o minge trimisă înapoi de Varela și Jairo a fost la un pas să intercepteze balonul.

AS Trencin a făcut un joc agresiv, în viteză, a atacat cu toate linii și Jairo a creat din nou pericol (8), când a trimis din afara careului în plasa laterală a porții lui Cojocaru.

Campioana Slovaciei a făcut șah-mat apărarea Stelei și a deschis scorul în minutul 13, ca la antrenament, prin brazilianul Wesley, care a reluat simplu în plasă centrarea compatriotului său Jairo.

Degringolada în apărarea echipei antrenate de Mirel Rădoi a continuat și oaspeții au mai înscris o dată, prin Matus Bero (21), care a reluat în plasă o minge respinsă la întâmplare de fundașii Stelei.

Pentru ca situația Stelei să fie și mai dificilă, "roș-albaștrii" i-au pierdut pe Stanciu și Varela, ambii accidentați.

Steaua a încercat să iasă la atac și a reușit să își creeze câteva situații notabile. Papp (31) a trimis primul șut pe poartă, de la distanță. Hamroun a fost aproape de gol, însă a trimis cu capul pe lângă poartă (41). Râpă a ratat o șansă bună (45+2), după un corner, șutul său fiind respins din fața liniei porții de Cogley.

Ultimele minute din prima repriză au aparținut vizitatorilor și nu mult a lipsit să dea și al treilea gol: Papp (45+3) a blocat in extremis o reluare a lui Bero, după care Wesley (45+4) a ratat din careu.

AS Trencin a creat pericol din primul minut al reprizei secunde, dar Van Kessel a fost blocat de Cojocaru (46).

Steaua a avut o oportunitate notabilă, prin Adi Popa, dar șutul său din marginea careului s-a dus razant cu vinclul (48). Breeveld (51) a tras telefonat din marginea careului.

Steaua a reușit să marcheze în minutul 57, cu șansă, prin ghanezul Muniru Sulley, cu un șut fără preluare de la circa 25 de metri, la vinclu, pe care portarul Semrinec nu a putut să-l oprească. La scurt timp Steaua a reușit egalarea, 2-2, după ce Hamroun a obținut un penalty (faultat

Tisa - Un bărbat de 61 de ani aflat sub influenţa băuturilor alcoolice a fost acroșat de un autoturism
Sarasău - O tânără din Sighet nu s-a asigurat şi a intrat în coliziune cu un autoturism
Vişeu de Sus, Bistra şi Poienile de sub Munte - Dosare penale pentru infracțiuni rutiere
LOTERIA BONURILOR FISCALE - Care este numărul câștigător după extragerea de duminică
FOTO & VIDEO: FURTUNĂ - Copaci prăbuşiţi într-un camping din Bihor: un mort şi 16 răniţi