Steaua este sigură de prezenţa, după doi ani, în grupele unei competiţii continentale inter-cluburi. A eliminat-o pe Sparta Praga în turul trei preliminar şi acum este sigură de prezenţa în grupele Ligii Europa, în cazul în care va fi eliminată din play-off de vreuna dintre forţele Europei, Manchester City sau FC Porto, posibile adversare.

Nicuşor Stanciu a fost omul dublei cu Sparta Praga, marcând toate cele trei goluri ale echipei noastre. Steaua a fost mai bună decât adversara sa în meciul de miercuri seara şi a început în forţă. La trei ocazii ale steliştilor, cehii abia dacă reuşeau să contabilizeze una singură.

Deschiderea de scor s-a produs în minutul 31, când mingea a ajuns printr-o conjunctură fericită la Nicuşor Stanciu, după ce Hamroun şi Adi Popa au încercat să o reia spre poartă. Stanciu, de la 22 de metri, a prins un şut fabulos, din prima, mingea ducându-se sub bară, probabil golul serii în Europa.

După eliminarea lui Brabec, din minutul 51, misiunea Stelei s-a uşurat vizibil, iar golul lui Stanciu, din minutul 62, a certificat o calificare meritată. Vineri, Steaua îşi va afla adversara di play-off-ul Ligii Campionilor.

Min. 62 GOOOOL Steaua! Acelaşi Nicuşor Stanciu marchează cu un şut în cros, de la marginea careului. Portarul cehilor atinge mingea, dar nu o poate respinge. Steaua - Sparta Praga 2-0!

Min. 51 Cartonaş roşu pentru Brabec! Fundaşul ceh mai primise un cartonaş galben în minutul 41 şi îşi lasă echipa în zece oameni.

Min. 42 Panică în careul Stelei, cehii trimit mingea în poarta noastră, dar arbitrul anulează golul, pe motiv de ofsaid. Centralul are dreptate, dar Steaua s-a comportat haotic la această fază.

Min. 31 GOOOL Steaua! Nicuşor Stanciu reuşeşte o execuţie fabuloasă, de la 25 de metri, sub bară! Steaua - Sparta Praga 1-0!

Min. 26 Ocazie uriaşă a Stelei! Centrarea lui Hamroun este reluată puternic cu capul de de Enache, dar un fundaş al cehilor, Yacha, respinge în corner din faţa liniei porţii!

Min. 25 Contraatac periculos al cehilor, Surat trage din prima de la marginea careului de 16 metri, dar peste poarta lui Niţă.

Componenţa formaţiilor:

Steaua: Fl. Niță - Enache, Tamaș, Toșca, Momcilovic - N. Stanciu, Pintilii, Achim - Ad. Popa, Golubovici, Hamroun.

Sparta Praga: Bicik - Brabec, Yacha, Kadlec - Zuhastel, Costa, Frydek, Dockal, Konate - Lafata, Sural.

Ca de obicei în ultimii ani, speranţele microbiştilor români la un parcurs cât mai lung în cupele europene sunt legate de Steaua. Viitorul şi Pandurii au pierdut practic orice şansă de a merge mai departe în Liga Europa, după 0-5 cu Gent şi 1-3 cu Maccabi Tel Aviv, iar Astra are şanse minime să întoarcă rezultatul cu Copenhaga, cu 1-1 în tur, la Giurgiu. În aceste condiţii, Steaua pare cel mai aproape de calificare, după 1-1 săptămâna trecută, la Praga.

Meciul se joacă de la ora 20.45 şi va fi arbitrat de olandezul Danny Desmond Makkelie. În vârstă de 33 de ani, acesta a arbitrat în iunie 2012 un amical Austria - România, încheiat la egalitate, 0-0.

Jucătorii Stelei au promise prime consistente pentru acest meci, câte 15.000 de euro, iar în tribune sunt aşteptaţi peste 40.000 de fani.

Preluare: RomaniaTV.net