Halep şi Gavrilova au reuşit o victorie spectaculoasă în faţa favoritelor numărul trei, Bethanie Mattek-Sands (SUA)/Gabriela Dabrowski (Canada), cu 7-6 (4), 2-6, 10-2, într-o oră şi 24 de minute.

Halep şi Gavrilova au fost conduse în primul set cu 5-2, dar au reuşit o revenire remarcabilă, egalând la 5-5, după care s-au impus cu 7-4 în tiebreak, revenind şi aici de la 0-2. Mattek-Sands şi Dabrowski au luat cinci ghemuri la rând în setul secund, pe care l-au câştigat cu 6-2. Halep şi partenera sa au dominat categoric super tiebreak-ul, câştigat cu 10-2.

De remarcat că învinsele au avut cu un punct mai mult la total, 69 faţă de 68.

Halep şi Gavrilova şi-au asigurat un cec de 4.310 dolari şi 100 de puncte WTA la dublu, iar în sferturi vor înfrunta perechea româno-franceză Mihaela Buzărnescu/Alize Cornet.

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy după ce a învins-o pe germanca Laura Siegemund cu 6-2, 6-4.

Preluare: AGERPRES