Simona Halep a cedat primul set fără drept de apel, după doar 18 minute, dar în setul secund a dat o replică excelentă, reuşind un break la 3-1 pentru Serena şi a jucat o perioadă de la egal la egal cu americanca, dar Williams s-a impus la capătul unui meci care a durat o oră şi 5 minute.

Halep va primi 49.040 dolari şi 225 de puncte WTA după ce a trecut la Cincinnati de taiwaneza Hsieh Su Wei, cu 6-7 (5), 6-1, 6-2, de franţuzoaica Marion Bartoli (N. 8), cu 3-6, 6-4, 6-1, şi de australianca Samantha Stosur (N. 11), cu 6-4, 4-6, 6-2.

Simona Halep (21 ani, 25 WTA) a pierdut toate cele trei meciuri cu Serena, 3-6, 6-2, 6-1 în turul II la Wimbledon în 2011 şi 6-3, 6-0 pentru americană anul acesta la Roma în semifinale.

Preluare: AgerPres