În urma acestei evoluții totuși meritorii, Hănescu a câștigat 30.655 dolari și 45 de puncte ATP.

Ziua de joi a fost marcată de un fenomen rar întâlnit în această regiune a Globului, o ploaie batantă, care a întrerupt disputarea partidelor peste 2 ore, organizatorii fiind nevoiți să refacă întreaga programare a competiției, astfel că Hănescu a jucat până aproape de miezul nopții.

În unicul sfert de finală disputat între capi de serie, singurii rămași în turneu în această fază, principalul favorit și lider mondial, spaniolul Rafael Nadal l-a învins pe letonul Ernests Gulbis (nr. 7), cu 7-5, 6-4, într-o oră și 55 de minute. Nadal va juca în semifinale cu germanul Peter Gojowczyk, venit din calificări și care l-a eliminat, tot joi, în primul meci al sferturilor, pe compatriotul său Dustin Brown, cu 6-3,3-6, 7-6 (5).

Preluare: AgerPres