Un bărbat din satul Berbeşti, comuna Giuleşti a reclamat la poliţie că în perioada 20 - 26 august a.c. doi consăteni au tăiat 19 arbori de esenţă stejar, fag şi cireş de pe proprietatea sa situată în locul numit „Cioncaş”.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/un-barbat-din-berbesti-a-reclamat-ca-i-au-fost-taiati-19-arbori-de-pe-un-teren-proprietate-personala.jpg&w=800&h=480&q=60)
Suspecţii, tineri în vârstă de 23, respectiv 26 de ani au sustras materialul lemnos rezultat în urma tăierilor ilegale. Prejudiciul cauzat urmează a fi stabilit de Ocolul Silvic Mara.
Cercetările continuă sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de tăiere fără drept şi furt de arbori.