Sâmbătă, 19 octombrie, la ora 20.00, pe D.J. 186, în localitatea Strîmtura a avut loc un eveniment rutier în urma căruia o persoană a fost rănită.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/un-sighetean-a-accidentat-grav-o-femeie-dar-nu-a-reclamat-accidentul-la-politie.jpg&w=800&h=480&q=60)
Un bărbat de 37 ani, din Sighetu Marmaţiei conducea un autoturism spre localitatea Bîrsana, iar în momentul în care a efectuat manevra de depăşire a unui alt autoturism care circula în aceeaşi direcţie, a surprins şi accidentat grav o femeie de 53 ani, din Strîmtura, care, în calitate de pieton, circula pe partea stângă a părţii carosabile.
Conducătorul auto a transportat victima la Spitalul Municipal Sighetu Marmaţiei, pentru investigaţii de specialitate, dar aceasta nu a rămas internată. La înţelegere cu şoferul vinovat, femeia a declarat că a căzut şi s-a lovit în cimitirul din localitate iar conducătorul auto nu a sesizat poliţia.
A doua zi, duminică, victima s-a prezentat din nou la Spitalul Municipal Sighetu Marmaţiei, unde a rămas internată la Secţia Ortopedie, relatând totodată adevărul despre împrejurările în care s-a comis accidentarea.
În cauză se efectuează cercetări faţă de conducătorul auto, sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de vătămare corporală din culpă şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea organelor de poliţie.