Ne-am temut de acest meci, mai ales că venea imediat după imensa surpriză oferită de CSU Cluj Napoca, care a terminat la egalitate meciul cu lidera CSM București (ba chiar bucureștencele au smuls remiza în acest joc).

Prima repriză a început ca din tun, cu un ritm incredibil și foarte multe goluri marcate. Au fost nu mai puțin de 18 goluri înscrise în primele 10 minute: 9-9. S-a marcat destul de mult și în continuare, iar cele două echipe și-au împărțit perioadele în care au fost la conducere. Mioveni a reușit chiar să meargă la două goluri distanță, 15-13 sau 16-14, dar Laslo și Burlachenko au adus egalitatea pentru Minaur până la pauză.

În partea a doua, Mioveni a reușit să conducă ultima oară cu 20-19 (40), după care Minaur a egalat și a preluat conducerea și a menținut-o până la final, grație unei apărări mult mai bune și a intervențiilor din poartă ale Cristinei Enache. S-a terminat 30-26 și Baia Mare își păstrează poziția a doua în clasament și după această rundă.