Golul prin care Gera a deschis scorul în meciul Ungaria — Portugalia (3-3) din faza grupelor a strâns 32% din voturi, mai bine de 150.000 de internauți pronunțându-se în favoarea sa. Gera, un jucător în vârstă, 37 de ani, care evoluează în campionatul intern, la Ferencvaros, a marcat cu stângul, de la marginea careului, după ce a controlat mingea pe piept.

Golul lui Gera este urmat de cel al portughezului Cristiano Ronaldo din meciul cu Țara Galilor (2-0), care a adunat 24% din voturi, iar al treilea este cel semnat de Xherdan Shaqiri în partida cu Polonia (1-1 după 120 de minute), gol ce a strâns 23% din voturi.

Pe locul 4, cu 16%, vine golul portughezului Eder din finala cu Franța (1-0 după prelungiri). Pe locul 5, cu 5 procente, se situează reușita galezului Hal Robson-Kanu din jocul cu Belgia (3-1).

Preluare: AgerPres.ro