Explorari a inceput bine partida si a condus cu 9-7 in primul set, dupa care in tabara oaspetilor au aparut erorile la preluare, iar atacurile au fost blocate foarte usor de adversari. CSM s-a distantat rapid la 19-11 si a câstigat setul cu 25-20.

Setul secund a fost la discretia gazdelor, care au condus de la inceput si pâna la final. Gabriel Bontea a fost de neoprit si CSM s-a impus cu 25-19.

Setul al treilea al intâlnirii a fost cel mai echilibrat, fiind pigmentat cu rasturnari spectaculoase de scor. Baimarenii au condus cu 4-0, dupa care CSM a preluat conducerea cu 20-18. Explorari nu a renuntat insa la lupta si, profitând de erorile in atac comise de Bontea, a condus cu 24-22. Din pacate, echipa noastra nu a reusit sa-si adjudece setul, bucurestenii impunându-se cu 26-24, fiind salvati de acelasi Bontea, care a servit si a atacat in continuare excelent.

Oaspetii nu au putut conta in acest joc pe Gabriel Cherbeleata si Robert Tutea, ambii fiind accidentati.

CSM Bucuresti - Stiinta Explorari Baia Mare 3-0 (20, 19, 24)

CSM Bucuresti: Teotoc, Bontea, Vologa, Aldea, Iftime, Barreto, Mata Parra (libero). Au mai jucat: Dumitru si Romanescu. Antrenori: Iulian Pâslaru si Marian Radulescu.
Explorari: Râpeanu, Kovacs, Coasa, Lupu, Didorciuc, Nagy, Olar (libero). A mai jucat: Sushko. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.
Au arbitrat: Marin Nicolae si Florin Dimachi (Galati). Observator: Anghelus Cotoanta (Bucuresti).
Setul I: 4-3, 7-8, 12-10, 16-11, 18-16, 25-20
Setul II: 4-3, 8-4, 12-8, 16-11, 19-11, 20-15, 25-19
Setul III: 0-4, 7-8, 11-12, 16-15, 20-18, 22-24, 26-24
Programul etapei a 19-a

CSM Bucuresti - Stiinta Explorari: 3-0 (20, 19, 24)
Universitatea Cluj-Napoca - ACSVM Zalau (sâmbata, 12.00). Arbitri: Cristian Cristea (Bucuresti) - Cristian Serei (Baia Mare)
VCM LPS Piatra Neamt - SCMU Craiova (sâmbata, 16.00). Arbitri: Ioan Bârsan - Cornel Gorban (Iasi)
Banatul Caransebes - Stiinta Bacau (sâmbata, 17.00). Arbitri: Paul Szabo-Alexi (Oradea) - Cristian Dumitrescu (Craiova)
Unirea Dej - Steaua Bucuresti (sâmbata, 17.00). Arbitri: Tudor Pop - Cristian Santa (Cluj-Napoca)
Arcada Galati - Tricolorul LMV Ploiesti (duminica, ora 13.30, Digi Sport 4). Arbitri: Benone Visan - Alexandru Prodana (Bucuresti)