Radwanska, numărul 6 pe lista capilor de serie la competiția canadiană, a învins-o cu 6-2, 7-6, 6-4 pe franțuzoaica Alize Cornet, într-o partidă disputată joi, în aceeași zi în care Simona Halep, a doua favorită de la Toronto, a trecut tot în trei seturi, 6-3, 5-7, 6-4, de germanca Angelique Kerber (nr.13).

Principala favorită, americanca Serena Williams, s-a calificat la rândul ei în sferturile de finală, după o victorie facilă, cu 6-3, 6-2, obținută în numai 62 de minute, în fața jucătoarei germane Andrea Petkovic, cap de serie numărul 16. Williams o va înfrunta în turul următor pe italianca Roberta Vinci, numărul 53 mondial, pe care reprezentanta Statelor Unite a învins-o în trei confruntări, fără să piardă niciun set.