Croatia si-a depasit astfel performanta obtinuta in 1998, cand a castigat medaliile de bronz. In finala de duminica, ”Vatreni” vor infrunta echipa Frantei, cea care ii invingea in semifinale acum 20 de ani, iar apoi obtinea titlul dupa o finala cu Brazilia.

Anglia, campioana in 1966, a jucat a treia sa semifinala, dar nu a reusit sa joace cu trofeul pe masa, cum s-a intamplat si in 1990.

Croatii, desi au jucat al treilea meci consecutiv cu prelungiri, au reusit sa se impuna meritat prin golurile inscrise de Ivan Perisic (68) si Mario Mandzukic (109), dupa ce englezii marcasera primii, prin Kieran Trippier (5).

Partida a inceput practic de la 1-0 pentru englezi, care au marcat prin Trippier, din lovitura libera de la 22 de metru, dupa un fault inoportun comis de Modric la Alli.

Selectionata Albionului a continuat sa joace mai bine si Maguire (14) a trimis periculos dupa un corner, dar balonul a trecut pe langa tinta.

Prima sansa a croatilor a venit in min. 19, cand un sut de la distanta al lui Perisic s-a dus pe langa poarta.

Kane a ratat incredibil in doua randuri (30), dar nu ar fi contat, pentru ca s-a dat ofsaid.

Rebic a sutat din marginea careului (32), dar Pickford a retinut. Ultima ocazie din prima repriza a fost un sut al lui Lingard (36), liber la 16 m, imprecis, insa.

Croatii nu au parut capabili sa revina in joc nici dupa pauza, desi au avut in continuare o posesie mai buna. Un prim semn de revigorare a fost dat de Perisic (65), care a sutat din marginea careului, dar mingea a fost blocata de Lingard si Walker.

Peste doar trei minute, acelasi Perisic a reluat din 7 metri in plasa, la centrarea lui Vrsaljko. Omniprezentul Perisic a fost aproape sa isi aduca echipa in avantaj in min. 72, dar sutul sau la coltul lung a izbit bara, dupa care Rebic a reluat in bratele lui Pickford.

Echipa ”Three Lions” a avut o situatie notabila in min. 77, dar mingea trimisa de Lingard din unghi a trecut prin fata portii.

Tot croatii au fost mai periculosi, Pickford repingand sutul din unghi al lui Mandzukic (83), pentru ca apoi, la o iesire hazardata a sa, Perisic sa trimita peste poarta goala (84). Ultima ocazie a fost irosita de Kane in minutele aditionale, golgheterul reluand pe langa poarta.

Formatia antrenata de Southgate a fost mai activa in prima repriza de prelungiri, cand a fost aproape sa ia din nou conducerea, dar Vrsaljko (99) a respins salvator de pe linia portii mingea trimisa cu capul de Stones. Croatia a ratat si ea o mare ocazie de gol (105+2), prin Mandzukic, blocat incredibil de Pickford, la centrarea lui Perisic.

Cu patru schimbari efectuate in prelungiri de selectionerul Dalic, croatii au beneficiat in a doua repriza de prelungiri de un plus de viteza, pe langa determinarea aratata pe tot parcursul meciului. Brozovic (108) a sutat periculos pe langa poarta, iar un minut dupa aceea, Mandzukic s-a desprins de apararea incremenita a englezilor si a sutat in poarta pe langa Pickford, la mingea trimisa cu capul de Perisic.

Anglia a cautat egalarea, insa nu a mai avut suflu, iar in ultimele minute a jucat si fara Trippier, accidentat, astfel ca tot croatii au fost aproape sa inscrie, sutul lui Brozovic (116) fiind prins cu emotii de Pickford, iar Kramaric (120) a sutat in plasa laterala.

Anglia va juca finala mica, sambata, contra Belgiei si se poate consola cu medaliile de bronz, avand practic asigurat si titlul de golgheter, prin Harry Kane, care are sase goluri.

Croatia a ajuns la zece meciuri consecutive cu gol marcat la Cupa Mondiala. Anglia a marcat 9 din cele 12 goluri ale sale la CM 2018 din faze fixe. Croatia e neinvinsa de sase partide la Cupa Mondiala (record)

Mijlocasul Jordan Henderson avea o serie de 30 de meciuri consecutive fara infrangere la echipa nationala, un record in fotbalul englez.

Croatia – Anglia 2-1 (0-1, 1-1), dupa prelungiri
Au marcat: Ivan Perisic (68), Mario Mandzukic (109), respectiv Kieran Trippier (5).
Moscova, Stadion Lujniki: 78.011 spectatori
Cupa Mondial FIFA 2018, semifinala

Au evoluat echipele:

Croatia: 23. Danijel Subasic – 2. Sime Vrsaljko, 6. Dejan Lovren, 21. Domagoj Vida, 3. Ivan Strinic (22. Josip Pivaric, 95) – 7. Ivan Rakitic, 11. Marcelo Brozovic – 18. Ante Rebic (9. Andrej Kramaric, 101), 10. Luka Modric (capitan; 19. Milan Badelj, 119), 4. Ivan Perisic – 17. Mario Mandzukic (5. Vedran Corluka, 115). Selectioner: Zlatko Dalic.
Rezerve neutilizate: 1. Dominik Livakovic, 12. Lovre Kalinic – 13. Tin Jedvaj, 15. Duje Caleta-Car, 8. Mateo Kovacic, 14. Filip Bradaric, 20. Marko Pjaca.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker (11. Jamie Vardy, 112), 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli, 8. Jordan Henderson (4. Eric Dier, 97), 7. Jesse Lingard, 18. Ashley Young (3. Danny Rose, 91) – 10. Raheem Sterling (19. Marcus Rashford, 74), 9. Harry Kane (capitan). Selectioner: Gareth Southgate.
Rezerve neutilizate: 13. Jack Butland, 23. Nick Pope – 16. Phil Jones, 15. Gary Cahill, 22. Trent Alexander-Arnold, 17. Fabian Delph, 14. Danny Welbeck, 21. Ruben Loftus-Cheek.

Arbitru: Cuneyt Cakir; arbitri asistenti: Bahattin Duran, Tarik Ongun (toti din Turcia); arbitru de rezerva: Bjorn Kuipers (Olanda); arbitru asistent de rezerva: Sander van Roekel (Olanda)
Arbitru video: Danny Makkelie (Olanda); arbitri asistenti video: Carlos Astroza (Chile), Bastian Dankert (Germania), Felix Zwayer (Germania)
Cartonase galbene: Mandzukic (48), Walker (54), Rebic (96).

Preluare: ZiarMM