CSM București a început mai bine partida și conducea după primele cinci minute de joc cu scorul de 3-2. Cinci minute mai târziu, bucureștenii și-au dublat avantajul (5-3), pentru ca la mijlocul primului mitan diferența dintre cele două echipe să fie din nou minimă, scor 5-6. Oaspeții s-au distanțat pentru prima dată la trei goluri, scor 7-10 (minutul 20), diferență înregistrată și la pauză, scor 13-16.

În partea secundă, CSM și-a menținut avantajul de trei goluri, conducând pe rând cu 16-19 (min. 35), 17-20 (min. 40), respectiv 19-22 la mijlocul reprizei secunde. Cu zece minute înainte de final, CSM București a avut un avantaj de cinci goluri, 19-24, scorul final fiind 25-30.

"Sunt bucuros că am trecut peste toate problemele din ultimul timp și am demonstrat că suntem o familie. Victoria de la Baia Mare este una importantă, de moral. Campionatul este abia la început, dar nu pot să nu fiu mândru de jucătorii noștri și de colectivul tehnic după un asemenea succes", a declarat președintele secției de handbal de la CSM București, Bogdan Vasiliu.

Cele mai multe goluri de la învingători le-au marcat Kostadinovic (7), Humet (6), Negru (4) și Șomlea (4).

De la gazde s-au evidențiat Ivancsik (5 goluri), Ostroușko (5), Aflitulin (4), Ghiță (4) etc.

Etapa trecută, Minaur a fost învinsă în deplasare de HC Odorhei cu 22-18.

Rezultatele etapei a treia:
CSM Ploiești — Steaua Alexandrion București 26-29 (14-14)
HC Vaslui — CS Dinamo București 29-39 (13-16)
CSU Danubius Galați — CS HC Adrian Petrea Reșița 29-32 (14-16)
HCM Minaur Baia Mare — CSM București 25-30 (13-16)
CSM Focșani 2007 — HC Odorhei 20-32 (11-17)

Luni vor avea loc partidele CH CSU Politehnica Timișoara — AHC Potaissa Turda (17,00) și AHC Dunărea Călărași — ACS Energia Târgu Jiu (17,30).

În clasament, pe primul loc se află Steaua Alexandrion, 9 puncte, urmată de HC Odorhei, 9 p, CSM București, 9 p, Dinamo București, 7 p, CS HC Adrian Petrea Reșița, 7 p, etc. Campioana HCM Minaur Baia Mare ocupă locul 9 (din 14), cu un punct.

Preluare: AgerPres