Cele doua jucatoare au oferit un adevarat spectacol. Plusul de prospețime și de motivație a făcut diferența în setul decisiv. Simona a trecut prin momente grele în setul doi, când a salvat mingi de break la 1-0 pentru Petkovic, într-o perioadă în care adversarei îi mergea jocul perfect. Apoi, în setul decisiv, Halep s-a aflat mereu în controlul partidei. În sferturi, Simona va intalni pe Anastasia Pavlyuchenkova (locul 34 WTA). Rusoaica a beneficiat de abandonul Victoriei Azarenka, în optimi. Cele două s-au întâlnit în patru partide, trei având loc în 2013 şi una în 2012. Bilanțul: patru meciuri, patru victorii pentru Halep.

Florin Mergea şi Rohan Bopanna s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu din cadrul Mastersului 1000 ATP de la Cincinnati . Această performanţă le-a adus celor doi alte 180 de puncte ATP. Mergea şi Bopanna continuă să spere la o participare la Turneul Campionilor de la Londra.