Numărul 1 mondial a dispus de rusoaică după 3 seturi dramatice în prima parte a zilei la Montreal și a fost fermă: "Sunt un pic moartă, dar sper să mă refac". Iar maseurii au făcut minuni. Simona a fost fresh în sesiunea de seară, extrem de calculată în fiecare game și a beneficiat și de nenumăratele erori ale lui Venus Williams. Și pentru jucătoarea americană a fost al doilea meci al zilei, în primul trecând chiar de Sorana Cârstea.

Halep nu i-a dat nicio șansă adversarei în primul set, fiind mult mai eficientă la serviciu. Nu și-a pierdut deloc serva, nu i-a acordat nicio șansă de break lui Venus și a reușit două breakuri pentru un categoric 6-2. Nici setul secund nu a fost diferit, Simona distanțându-se rapid la 3-0. O singură tresărire a avut Williams în fața "tăvălugului" Halep pentru un break care nu a contat deloc.

În final, Simona a reușit să închidă partida la a treia minge de meci, după o prestație perfectă în fața multiplei campioane de Mare Șlem.